1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Büyükşehir Belediyesi Uyuşturucu İle Mücadele Edecek

Büyükşehir Belediyesi Uyuşturucu İle Mücadele Edecek

Büyükşehir Belediyesi Uyuşturucu İle Mücadele Edecek
A+A-

Van Büyükşehir Belediyesi Meclisi, kentteki uyuşturucu madde kullanımıyla mücadele için kent merkezi ve ilçelerinde gençlerin bu bataklıktan kurtarılması için çeşitli dallarda spor okulları, kurslar ve gençlerin sosyal yaşama katılmaları için tesisler kur


Van Büyükşehir Belediyesi Meclisi, önemli gündem maddeleriyle haziran ayı meclisini tamamladı. Başkan Vekili Cahit Bozbay'ın başkanlık ettiği mecliste önemli kararlar alındı. Gündeme alınan ilk konu Van ve ilçeler arasından taşımacılık yapan minibüslere yönelik artan sorunların tartışılması ve çözüm yolunun bulunması oldu. Ulaşım Komisyonu’na yetki verilmesi oy birliğiyle kabul edilirken, kaldırım işgallerinin çözümünü tartışan meclis, konunun daha detaylı ele alınması ve çözüm yollarının bulanması için Kadın-Erkek Eşitlik Komisyonu’na yetki verdi.


Gündemin son maddesi ise 'kentteki uyuşturucu madde kullanımı' ile ilgili yapılacak çalışmalar oldu. Yapılacak çalışmalara ilişkin bilgi veren Belediye Meclis Üyesi Abdulbasit Bildirici, İpekyolu Belediyesi Meclisi'nde de bu konu ile ilgili çalışmalar yapıldığını belirterek, gençlerin bu bataklığa düşmemeleri için acilen çalışmaların yapılması gerektiğini belirtti. Buna dönük çok amaçlı bir proje hazırladıklarını aktaran Bildirici, projenin maliyet kısmında Büyükşehir Belediyesi'nin kendilerine destek sunmasını istedi. Uyuşturucu madde bağımlılığının çok yaygınlaştığını aktaran Bildirici, "Kürdistan’da her üç gençten biri madde bağımlısı olmuş durumda. Bu toplumun üçte birinin işlevsiz hale gelmesi, aynı zamanda felaket demektir. Üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir konudur" dedi.


Yapılacaklarla ilişkin de bilgi veren Bildirici, "Çevremize baktığımız zaman her ailede neredeyse bir madde bağımlısıyla karşılaşıyoruz. Bu konuda geleceğe dönük ne yapabiliriz. Bu gençlerin uyuşturucu batağına sürüklenmelerinin önüne nasıl geçebiliriz? Diye düşündük ve aklımıza spor geldi. Spor gençlerin hem ruhen hem de fiziksel olarak sağlıklı olmalarına yarıyor. Bu konuda kapsamlı bir proje düşündük. Merkeze kapsamlı bir kütüphane yapmayı planladık. Bu kütüphanenin içinde sinema ve tiyatro salonları, sanatsal çalışmalara, eğitime, kurslara imkân sağlayacak bölümler ve etüt salonlarının olacağı bir yapı planlıyoruz. Bunların dışında Van merkez ve Erciş ilçesine iki büyük spor kompleksi düşünüyoruz. Bu kompleks içinde olimpik ya da yarı olimpik yüzme havuzları, çeşitli sporların yapılacağı iki büyük tesis yapmayı planlıyoruz. Bunun dışında merkezde bulunan otuz mahalleye çok fazla maliyeti olmayan spor yaşam alanları, dokuz ilçemize de kapalı spor tesisleri yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından bu çalışmaların yapılması için komisyona yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT