1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Büyükbaş Hayvan İşletmelerine Hibe Desteği

Büyükbaş Hayvan İşletmelerine Hibe Desteği

Büyükbaş Hayvan İşletmelerine Hibe Desteği
A+A-

En az 50 baş ve üzeri kapasiteye sahip projeli damızlık sığır işletmesi yatırımlarına 2013 ile 2015 yılları arasında hibe desteği verilecek. Besni Ziraat Odası Başkanı İsmail Sümer, hükümetin Güney

En az 50 baş ve üzeri kapasiteye sahip projeli damızlık sığır işletmesi yatırımlarına 2013 ile 2015 yılları arasında hibe desteği verilecek.
Besni Ziraat Odası Başkanı İsmail Sümer, hükümetin Güneydoğu Anadolu'da Adıyaman olmak üzere 8 ilde, Doğu Anadolu'da ise 15 ilde Damızlık Amaçlı Sığır İşletmesi yatırımlarına 3 yıl süreyle hibe desteği vereceğini belirtti.
Sümer açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"Bakanlar Kurulu'nun "Güneydoğu ve Doğu Anadolu Projesi Kapsamındaki İllerde Kurulacak Damızlık Sığır İşletmesi Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamındaki Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak'ta üreticilerin yapacakları Sütçü ve Kombine Irklarla Damızlık Süt Sığırcılığı İşletmesi yatırımları desteklenecek. Hükümet bu illerde süt sığırcılığının geliştirilmesi, modern işletmelerin kurulması, hayvansal üretimde verimliliğin ve kalitenin arttırılması ile bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılmasını amaçlıyor. Büyükbaş hayvancılığa yönelik hibe uygulamasında üreticilerin bireysel veya bir arada yapacakları öz sermayeye dayalı, en az 50 baş ve üzeri kapasiteye sahip projeli damızlık sığır işletmesi yatırımlarına 2013 ile 2015 yılları arasında hibe desteği verilecek. Güneydoğu ve Doğu Anadolu Projesi kapsamındaki illerde Kurulacak Damızlık Sığır İşletmesi yatırımlarının desteklenmesinde yeni yatırım inşaat için yüzde 30, damızlık gebe düve alımı için yüzde 40 ve sağım ünitesi veya soğutma tankı için yüzde 40 oranında hibe yardımı uygulanacak. Üreticiler, sadece bir projesi için hibe desteği alabilecek. Hibe desteğinden projesi onaylanan ve projesinde belirtilen süre içinde yatırımı tamamlanan işletmeler yararlanacak. Projelerde inşaat yapımı, hayvan alımı ve makine alımı olarak belirlenen üç yatırımda yer alacak. Hibe ödemeleri Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Uygulamadan kamu kurum ve kuruluşları ile ortakları yararlanamayacak" dedi.
(RK-Y)

19.02.2013 11:17:36 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT