1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Bursaspor'dan Ertuğrul Sağlam Açıklaması

Bursaspor'dan Ertuğrul Sağlam Açıklaması

Bursaspordan Ertuğrul Sağlam Açıklaması
A+A-

Bursaspor Yönetim Kurulu, görevinden istifa eden teknik direktör Ertuğrul Sağlam'ın açıklamalarına yanıt verdi. Yeşil-beyazlı kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "09 Şubat 2013 Cu

Bursaspor Yönetim Kurulu, görevinden istifa eden teknik direktör Ertuğrul Sağlam'ın açıklamalarına yanıt verdi.
Yeşil-beyazlı kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "09 Şubat 2013 Cumartesi akşamı bir önceki teknik direktörümüz sayın Ertuğrul Sağlam tarafından bir tv kanalına canlı telefon bağlantısında bir takım açıklamalar yapılmış, açıklama içeriklerinde maalesef kulübümüzü töhmet altında bırakabilecek ve yanlış algılara sebebiyet verebilecek sadece talihsiz olarak adlandırılabilecek ifadeler de yer almıştır. Sayın Ertuğrul Sağlam söz konusu bu bağlantıda, özetle 28 Ocak 2013 tarihinde istifasını açıkladıktan bir hafta sonra kendisine kulüpten ihbarname geldiğini, gelen ihbarnamede istifa hususu ile birlikte antrenmanlara çıkılmadığının Noter tutanakları ile saptandığı ifadelerinin yer aldığını belirtmiş, açıklama sonunda kulüpten 700.000 Euro civarı alacağı bulunduğunu da beyan ederek kulüp yönetimine karşı sitemkâr ifadeler kullanmıştır.
Öncelikle sayın Ertuğrul Sağlam'a gönderilen ihbarname kanuni bir zorunluluktur zira sözleşme feshini kulübümüze yazılı olarak bildirmemiş, bu konudaki sözlü talebimizi yerine getirmemiş ve T.F.F. talimat ve kurallarına göre kulübümüzün sözleşme feshini gerek T.F.F. ye gerekse kendisine yazılı biçimde bildirmesi zorunluluğu doğmuştur. Her kulüpte yaşanan sıradan bir prosedür işleminin kulübümüzün, ailenin içerisinde kalmasını ve basına yansımamasını arzu ederdik. Bu tartışma veya konunun ulusal basında yer almış olması imajımız ve değerlerimiz açısından şüphesiz ki, olumsuz hal oluşturmuştur.
"HİÇ BİR BURSALININ TAT ALMAYACAĞI BİR DURUM"
Polemik oluşturacak açıklama ve cevaplardan özenle kaçınmak, herhangi bir tartışmayı başlatmak veya herhangi bir tartışmanın içinde olmamak için de azami özeni göstermek bir yerde eski teknik direktörümüze manevi borcumuzdur. Başta kulüp başkanımız ve yönetimimiz olmak üzere de bu kadar gereksiz polemik içerisinde olmak hiç bir Bursalının ve Bursasporlunun tat almayacağı bir durumdur.
Ancak, akıllarda soru işaretleri doğurabilecek bu açıklamalara cevap mahiyetinde olmayıp tamamen kamuoyumuzu ve taraftarlarımızı bilgilendirme amaçlı aşağıdaki bilgilerin de kurumsal prensiplerimiz gereği sunulması gerekmiştir.
"KULÜBÜMÜZE YAZILI İSTİFA BEYANINI VERMEDİ"
Sayın Ertuğrul Sağlam istifasını 28 Ocak 2013 tarihinde sadece medya'ya beyan etmiş, kulübümüze ise malesef her hangi bir yazılı istifa beyanın vermemiştir. Kulübümüz bu anlamda kanuni olarak prosedürler karşısında zorda kalmıştır. Kulübün T.F.F. 'ye istifa ile ilgili olarak bildirim yapması talimatlar/kurallar gereği kaçınılmaz ve süreye tabi bir zorunluluktur. Bu bildirimin bir nushasının ise istifa eden teknik direktöre gönderilmesi yine kanuni bir zorunluluk, gerekliliktir. Bu zorunluluk için toplam sekiz gün beklenmiş, sekizinci gün olan 05.02.2013 tarihinde T.F.F. ile Sayın Ertuğrul Sağlam'a feshin gerçekleştiğini bildiren ihbarnamenin birer örneği gönderilerek tebliğ edilmiştir.
"BİLGİ VEYA ALGI YANLIŞ"
Sözleşme; 28.01.2013 tarihinde Sayın Ertuğrul Sağlam tarafından, istifa ile sona erdirildiğinden bu tarihten sonra Ertuğrul Sağlam için Noter de dahil olmak üzere antrenmanlara çıkmama ile ilgili olumlu olumsuz herhangi bir tutanak tutulmamıştır. Böyle bir iddianın hukuki zeminde yeri de yoktur. Bu konuda kendi ifadelerine göre T.F.F. ilgilileri tarafından kendisine yanlış bilgi verilmiştir. Yine kendisine her hangi bir tutanak da gönderilmemiştir. Maalesef sitem kaynağı olarak ileri sürülen bilgi veya algı yanlıştır.
"SAĞLAM'A 14 MİLYON 500 BİN ÖDEME YAPILDI"
Mali gelen kurullarda tüm üyelerimize sunulan ayrıntılı harcama cetvellerinde de yer aldığı üzere ki birkaç gün içinde mali genel kurulda yine sunulacaktır ; Kulübümüz, görev süresi içerisinde sayın Ertuğrul Sağlam'a ( ekibi hariç ) çalışmaları için toplam 14.500.000.00 TL sı civarı ödeme yapmıştır. Ayrıca kendisinin istifası sonrası kulüple alacağı/borcu için bir araya gelinerek sözleşme ve kanundan kaynaklanan maddi hükümlerin görüşülmesi ile maddi konularda düzenlenecek karşılıklı ibraname düzenlenmesi şansı olmadan sıcağı sıcağına bu talihsiz açıklama olayı yaşanmıştır.
"BİR KURUŞ BORCUMUZ BULUNMAMAKTADIR"
Kulübümüzün hiçbir futbolcusuna ve teknik ekibe ihtilafsız bir kuruş borcu bulunmamaktadır. Sayın Ertuğrul Sağlam ile de gereken maddi mutabakat yapılmamıştır. Ancak Şampiyonluk apoletli, manevi açıdan da her zaman gönül bağı ile bağlı olmayı arzu ettiğimiz sn.Ertuğrul Sağlam ile bu tarz bir ihtilafı yaşamamaya azami ihtimam ve özeni göstermek , bize düşen önemli bir manevi sorumluluktur.
"KULÜBÜN KURUMSAL YÜKÜMLÜLÜKLERİ KİŞİLERDEN ÖNCE GELİR"
Yine de kimse unutmamalıdır ki Bursaspor Kulübü nün kurumsal yükümlülükleri ve zorunlulukları her kim olursa olsun, kişilerden önce gelir. Camia ve taraftarımız, ileride ne zaman ki bu kurumsal zorunluluk ve yükümlülükler yerine getirilmez işte o zaman ilgililerine hesap sormalıdır.
"AYRILIŞ SEBEBİNİN SPORTİF OLDUĞUNU DİLE GETİRMİŞTİR"
Altı çizilerek belirtilmelidir ki sayın Ertuğrul Sağlam, istifa kararını açıkladıktan günler sonra bir çok TV kanalına ve şahsen bizlere, yönetimle çok iyi ilişkiler içerisinde ayrıldığını, yönetimden ve Bursa'dan gayet memnun olduğunu çalıştığı süreçte hemen hiç bir sorun yaşamadıklarını , ayrılış sebebinin sadece sportif gerekçeler olduğunu defalarca dile getirmiştir.
"BU ŞAŞIRTICI DURUM BİZİ ÜZMÜŞTÜR"
Ancak sn. Ertuğrul Sağlam , kendisine talimatlar gereği göndermeye mecbur bırakıldığımız ihbarnameye , bizce yerinde olmayan biçimde acele ve aşırı tepki göstererek Noter kanalı ile kulübümüze cevap ihtarnamesi göndermiş , bu ihtarnamede talihsiz biçimde özetle ayrılış nedeni olarak "ücretlerinin bir kısmını alamadığı için sözleşmesini feshettiğini " belirtmiştir ki, bu şaşırtıcı tavır ve durum bizi derinden üzmüştür.
Bazı çevrelerce de konu tek taraflı ve kasıtlı ele alınmakta, ileri sürülen İstifa veya feshin yönetimle sorunlar varmış veya istifanın ardında maddi hususlar varmış gibi suni kavram kargaşası , kasıtlı algı oluşturulmaya gayret edilmektedir. Dikkatle bu gayretleri de izliyor, hakikatler ışığında maksatlı ve kötü niyetli yaklaşımları kınıyoruz.
İçten ve dıştan hiçbir art niyetli kişi veya kuruluşun bu tarz sportif hayatın olağan akışına uygun prosedürleri , kendi amaç ve hevesleri için kullanmamasını, taraftarlarımızın ve camiamızın da bu heveslilere prim vermemesini özenle rica ediyoruz" denildi.
(MA-

11.02.2013 14:09:10 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT