1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bursa'da Hızlı Tren Revizyonu

Bursa'da Hızlı Tren Revizyonu

Bursada Hızlı Tren Revizyonu
A+A-

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, hızlı tren projesinde Gürsu istasyonunun iptal edildiğini, Emek Mahallesi'ndeki merkez istasyonun da Büyükşehir Belediyesi'nin talebi ü

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, hızlı tren projesinde Gürsu istasyonunun iptal edildiğini, Emek Mahallesi'ndeki merkez istasyonun da Büyükşehir Belediyesi'nin talebi üzerine 150 metreye içeri alındığını söyledi.
Yüksek hızlı tren hattı inşaatını ve Körfez Geçişi'ni değerlendiren İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, hızlı tren projesinin ulaşım ve ticaret için büyük imkanlar sunduğunu anlattı. Şahin, Bursa etabındaki Gürsu'ya yapılması planlanan istasyonun yanı sıra Yenişehir'e kurulacak olan iki istasyondan birinin iptal edildiğini ifade etti. Şahin, Yenişehir Havalimanı'na entegre bir istasyon yapılacağını anlatarak, "Emek Mahallesi'nde kurulacak istasyon Büyükşehir Belediyesi'nin teklifiyle yol kenarında değil 150 metre içeriye çekilecek. Böylece Bursa'daki istasyon sayıları azalmış oluyor. Yüksek hızlı tren İstanbul, Bursa arasındaki ticareti ve ulaşımı kolaylaştıracak" dedi.

"OTOYOL VE HIZLI TREN ENTEGRE OLMALI"
Yüksek Hızlı Tren hattının Körfez geçişinin iptal edilerek sadece karayolu olmasını eleştiren Şahin, hızlı trenin yeniden gündeme alınması halinde İstanbul-Bursa arasının 75 kilometreye düşeceğini dile getirdi. Otoyol güzergahı ile hızlı trenin entegre bir şekilde gitmesi gerektiğini kaydeden Şahin, "Mevcut yol 280 kilometre. Bu yolu uzatmak doğru değil. Yolun kısalması ticareti de canlandıracaktır. Otoyol Körfez geçişine demir yolunun yeniden eklenmesi ya da yeni bir tren geçişi ihalesi yapılmalı. Hızlı tren projesi uygulanırsa Bursa-Ankara 2 saat 15 dakikaya, Bursaİzmir 1 saat 30 dakikaya, İstanbulİzmir 2 saat, İstanbul-Ankara 2 saat 30 dakikaya inecek" diye konuştu.
(YS-MŞ)

12.02.2013 12:59:11 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT