1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bursa Tarımında Profesyonel Sulama Dönemi

Bursa Tarımında Profesyonel Sulama Dönemi

Bursa Tarımında Profesyonel Sulama Dönemi
A+A-

Bursa İl Genel Meclisi Başkanı Nedim Akdemir, tarımda damlama sulamaya hızlı bir şekilde geçildiğini söyledi. İl Genel Meclis Başkanı Nedim Akdemir, İl Özel İdaresi olarak önceliklerinin kırsal ala

Bursa İl Genel Meclisi Başkanı Nedim Akdemir, tarımda damlama sulamaya hızlı bir şekilde geçildiğini söyledi.
İl Genel Meclis Başkanı Nedim Akdemir, İl Özel İdaresi olarak önceliklerinin kırsal alandaki hizmetler olduğunu ifade etti. Akdemir, kırsal alanda profesyonel tarımın daha iyi yapılması için sulamaya ayrı bir önem verdiklerini belirterek, "Su ve sulama konusunda dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden ve yerinde yeteri kadar sulama ile en iyi ürünün alınması için gerek hazırladığımız kuraklık eylem planı gerekse yeni sistemlerin uygulanması konusunda çalışmalarımızın büyük bir bölümü bitti. Bursa olarak tarımda vahşi sulamadan artık vazgeçilip damlama sulamaya geçiş hızlı bir şekilde başlamıştır. Bu sistemin uygulanmasıyla su kullanımında yüzde 90'lara varan tasarruf sağlanmaya başlanmıştır" dedi.
Akdemir, dünyadaki toplam suyun yüzde 96'dan fazlasının tuzlu olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:
"Bütün tatlı su kaynaklarının yüzde 68'inden fazlası buz ve buzulların içinde hapsedilmiştir. Tatlı suyun diğer yüzde 30'u ise yer altındadır. 2012 yılı içerisinde programında yer alan 25 bulama tesisinden 18 tanesini tamamladık. 2013 yılında sona erecek ve yapımı devam eden 7 tesis ile birlikte 12 bin 243 dekar tarım arazisine sulama hizmeti ulaştırılmış olacaktır. Tarımsal sulama tesislerimizde kullanılan membran kaplama teknolojisinin başarısı, ilimiz sınırlarını aşarak tüm ülkeye örnek olmuştur. Bu yıl 7 adet basınçlı sulama tesisi ve 5 adet gölet olmak üzere tarımın hizmetine toplam 12 yeni tesis kazandırılmış olacaktır."
(YS)

29.01.2013 13:45:54 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT