1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bursa Tarihinde Zamanda Yolculuk

Bursa Tarihinde Zamanda Yolculuk

Bursa Tarihinde Zamanda Yolculuk
A+A-

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa'nın Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş sürecinden Cumhuriyet dönemine kadar olan geçmişini gözler önüne seren bir eseri daha kent belleğine kazandırdı. Dünyanın en

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa'nın Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş sürecinden Cumhuriyet dönemine kadar olan geçmişini gözler önüne seren bir eseri daha kent belleğine kazandırdı.
Dünyanın en önemli Osmanlı tarihçilerinden biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Halil İnalcık'ın kaleme aldığı ve 'Bursa Araştırmaları' adını taşıyan eser, doğrudan ilk dokümanlardan beslenmesi özelliğiyle büyük önem taşıyor. Osmanlı'nın kuruluş yıllarından şehrin dokusunun oluşmasına kadar geçen süreç, yaşanan dönüm noktaları, saltanat kavgaları, o döneme ait ticari ve iktisadi hayata dair bilgilerin yer aldığı eser Ankara Bilkent Üniversitesi'nde düzenlenen toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Bursa'nın hafızasına önemli bir belge ve eser daha kazandırmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi.
Medeniyetlerin beşiği olan ve Osmanlı'yı kuran kent Bursa'nın her köşesinin Osmanlı'nın ilk eserleriyle donatıldığını hatırlatan Başkan Altepe, Osmanlı tarihi denince dünyada akla gelen ilk kişilerden biri olan Prof. Dr. Halil İnalcık'ı böyle güzel bir çalışmaya katmaktan, eşsiz ürünü yayınlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak kent kültürü ve kimliği üzerine yaptıkları çalışmaların yoğun şekilde sürdüğünü belirten Başkan Altepe, 'Bursa Araştırmaları' isimli eserin kent belgeliğinde ayrı bir yerinin olduğunu vurguladı.
Geleceği sağlam temellere inşa etmenin yolunun tarihi doğru okumaktan geçtiğini, bunun tüm dünyada kabul gördüğünü belirten Başkan Altepe, "Tarihi ve kültürel miras üzerine yaptığımız çalışmalarla, bu alanda kent kimliğini ortaya koyan kitaplarla Bursa'nın geleceğini sağlam temeller üzerine inşa etmek istiyoruz. Değerli hocamızın Bursa üzerine yaptığı araştırmaların bulunduğu, Bursa'nın tarihini gerçek anlamda detaylarıyla anlatan bu eseri belgeliğimize kazandırmaktan büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.
Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi ve kültürel miras alanında 10 yılda 400'e yakın eseri ayağa kaldırdıklarını ifade eden Başkan Altepe, meclis kararıyla Bursalı ilan etikleri İnalcık'ın yapılan tüm çalışmalarda büyük emeği olduğunu anlattı. Birkaç yıl önce Fatih Sultan Mehmet Han'ın doğduğu Muradiye bölgesindeki bir caddeye Prof.Dr. Halil İnalcık Caddesi ismini verdiklerini hatırlatan Başkan Altepe, "Tarihi ve kültürel miras çalışmaları başladığından beri hocamızla beraberiz. Kendilerinin Bursa kent kültürüne ve tarihimize önemli katkıları oldu. Bursa'da yapılan her türlü çalışmada, Bursa Araştırmaları Vakfı'nın kurulmasından ilmi toplantılara kadar tüm alanlarda değerli hocamızın izleri var. Cumhuriyet döneminden milat öncesi neolitik çağlara kadar her eseri birlikte tetkik edip birlikte ayağa kaldırdık. Değerli yönlendirmeleriyle bu eserlere tekrar asıl fonksiyonlarını kazandırdık" diye konuştu.
Prof. Dr. Halil İnalcık ise, hiçbir zaman payitaht olmaktan geri kalmayan Bursa'nın Türkiye Cumhuriyeti'nin ve memleketin temeli olduğunu söyledi. Meclis kararıyla Bursalı ilan edilmesinden büyük onur duyduğunu belirten İnalcık, Bursa'nın tarihi ve kültürel mirasını çok dikkatli bir şekilde muhafaza eden Başkan Altepe'nin takdire layık olduğunu vurguladı. Bursa'ya geldiğinde bizzat Başkan Altepe tarafından camilere götürüldüğünü, tarihi eserleri yerinde incelediklerini hatırlatan İnalcık, " Başkanın Bursa'nın tarihi eserlerine olan ilgisi, onları ihya etmek konusundaki samimiyet ve gayretleri şüphe götürmez şekilde ortadadır. Bir şehrin tarihinin şehir için çok önemli olduğunu kavrayan, bu iş için samimiyetle gayret gösteren sayın başkanı huzurlarınızda tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.
Bursa'yı 'ikinci doğum yeri' olarak nitelendiren, halaları vasıtasıyla çocukluğunda geldiği Bursa'da yaşadığı hatıraların hala gözlerinin önünde olduğunu vurgulayan İnalcık, "Sayın başkan; çalışmalarımı bir cilt halinde toplayarak, şehircilik ve siyaset birikiminiz yanında büyük bir kültür birikiminiz olduğunu da gösterdiniz. Bunun önemini herkes kavrayamaz. Sizlere minnettarım" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından İnalcık, 1945 yılında Bursa'da yaptığı araştırmalar sırasında bir medresede tozlar içerisinde bulduğu ve Bursa'nın Fatih Sultan Mehmet devrinden Cumhuriyet dönemine kadar mahalle kayıtlarının bulunduğu sicilleri Başkan Altepe'ye gösterdi. İnalcık, Bursa Araştırmaları isimli kitabını Başkan Altepe için özel olarak imzaladı.
(MŞ)

16.01.2013 14:42:16 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT