1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bünyamin Coşkun'dan Emisyon Değerleri Açıklaması Yasin Erdem Karabük

Bünyamin Coşkun'dan Emisyon Değerleri Açıklaması Yasin Erdem Karabük

Bünyamin Coşkundan Emisyon Değerleri Açıklaması  Yasin Erdem    Karabük
A+A-

Karabük Çevre Derneği Başkanı Bünyamin Coşkun, sanayi kuruluşlarının havayı kirleten bacalarından çıkan emisyon değerlerinin ölçülemediğini söyledi. Karabük Çevre Derneği Başkanı Bünyamin Coşkun, K

Karabük Çevre Derneği Başkanı Bünyamin Coşkun, sanayi kuruluşlarının havayı kirleten bacalarından çıkan emisyon değerlerinin ölçülemediğini söyledi.
Karabük Çevre Derneği Başkanı Bünyamin Coşkun, Karabük'te hava kirliliği oluşturan hiçbir işletmede emisyon değerlerinin ölçülemediğini kaydetti. Coşkun, "Karabük için mühim olan sanayi kuruluşlarının havayı kirleten bacalardan çıkan emisyon değerlerinin ölçümüdür. Ne yazık ki bugüne kadar bu emisyonlar ölçülemiyor. 2011 yılında bir kanun çıktı, 12 Ekim 2013 tarihine kadar bacalardan çıkan emisyon değerlerinin ölçülmesi gerekiyordu. Karabük'te hava kirliliği oluşturan hiçbir işletmede emisyon değerleri kanun olmasına rağmen ölçülemiyor. Bunlarında online şekilde ölçülerek bakanlık sitesinden halka duyurulması gerekiyor. 27 Aralık'tan bu yana Karabük'te saatlik değerler bol miktarda değerler aşıyor. 2 Ocak'ta partikül değerler 90'ı aşmaması gerekirken, bir günde 15 defa değerleri aşmış. Kükürdioksit değerli ise 33'ü aşmaması gerekirken, bin 392'ye kadar çıkmış. Yetkilikler bu hava kirliği olduğu zaman halk açıklaması gerekiyordu. Bunu Bakanlığa sorduk '2012/16 sayılı genelgesi var ve nelerin yapılması gerekli olduğu yazıyor' denildi. En azından hava kirliliğinin çok olduğu saatlerde halkı uyarmak lazım ve yaşlılar ile çocukların sokağa çıkmamaları istenmesi gerekiyordu. Eskiden bunu çok güzel yapılıyorlardı. Belirli saatlerde Karabük'te hava kirliliği üst sıralara normal değerlerin üstüne çıkıyor" dedi.
(ET-ET-Y)

14.01.2013 16:27:34 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT