1. HABERLER

  2. DEPREM

  3. Bu yıl Türkiye'de afetin vuracağı o iller!

Bu yıl Türkiye'de afetin vuracağı o iller!

Bu yıl Türkiyede afetin vuracağı o iller!
A+A-

Deprem uzmanı Prof. Ahmet Ercan 2013 yılında Türkiye\'yi bekleyen tehlikeleri açıkladı...

 

 

Kandilli Rasathanesi'nin yaptığı açıklamaya göre Muğla'da 8 günde 2100 kadar deprem kaydetti. Muğla’ya bağlı Bozburun ve Yunanistan’ın Simi Adası’nda deprem fırtınası devam ediyor.

 

AHT'den Şükran Özçakmak'a konuşan deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, art arda meydana gelen deprem fırtınasının bir yanardağ oluşturabileceği ve bunun da Türkiye’yi etkileyebileceğini söyledi. Ercan; “Jeofizik mühendisleri olarak 40 kişilik bir komisyonla, Bozburun-Simi deprem fırtınasını kaygıyla izliyoruz.

 

Depremler, Türk karasularının dibindeki Simi‘de yoğunlaşıyor. Bu deprem fırtınaları, deniz dibinde bir yanardağ oluşturabilir” diye konuştu.
 

YANARDAĞDAN ETKİLENECEK İLÇELER

Olası yanardağın; Datça, Hisarönü, Marmaris ve Bozburun gibi bölgeleri etkileyebileceğini söyleyen Ercan, “Bu bölge yakın jeofizik gözlem altına alınmalı. Depremle yanardağ patlamasına ilişkin kestirme çalışmaları yapılmalı” dedi.
 

TEDBİR ALMASI GEREKEN İLLER

013 yılının afet yılı olacağını söyleyen Ercan, öncelikle tedbir alınması gereken yerleri anlattı: “ABD’deki kasırgalar, çığ düşmeleri, depremlerle boşalan enerjideki artış ve şimdi de Simi’deki deprem fırtınası bunun bir göstergesi. Türkiye’de de gerginliğin taşma noktasına geldiği yerlerde 2013’te depremler oluşabilir. Bingöl, Adapazarı-Akyazı, Balıkesir, Yenice-Gönen, Midilli-Foça-Karaburun üçgeni, Hatay-Osmaniye arası, Amasya-Merzifon arası, Hakkâri, Mudanya-Erdek Yarımadası, İmralı gibi kesimler depreme duyarlı ve 2013 doğal depremlerinden etkilenebilir.”

A+A-

HABERE YORUM KAT