1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bu Nasıl İş? 100 görünüyor ama 17 yaşında!

Bu Nasıl İş? 100 görünüyor ama 17 yaşında!

Bu Nasıl İş? 100 görünüyor ama 17 yaşında!
A+A-

İngiltere'de sadece 17 yaşında olan ama 100 yaş üzeri görünen Hayley Okines vefat etti. Normal insanlara göre 8 kat hızlı yaşayan Okines'in vefatı ülkene hüzne neden oldu. Annesi Kerry, Facebook'tan yaptığı açıklamada, “Bebeğim daha iyi bir yere gitti. Ak

İngiltere'de sadece 17 yaşında olan ama 100 yaş üzeri görünen Hayley Okines vefat etti. Normal insanlara göre 8 kat hızlı yaşayan Okines'in vefatı ülkene hüzne neden oldu. Annesi Kerry, Facebook'tan yaptığı açıklamada, “Bebeğim daha iyi bir yere gitti. Akşam kollarımda son nefesini verdi” dedi.
Progeria olarak adlandırılan bir rahatsızlık olan, erken yaşlanan Hayley Okines'in durumu 3 yıl öncesinde hakkında yapılan belgeselle gündeme düşmüştü. Bexhill'de ikamet eden Okines, normalden 8 kat hızlı yaşlanmakta idi. Bu rahatsızlıkta progerin olarak adlandırılan mutasyona uğramış bir gen fiziksel olarak yaşlanma hızını yükseltiyor. Dünyada bu türün görüldüğü sadece 74 kişi bulunmakta. 10 yaşındaki bir progeria çocuğunda 80 yaşındaki kişilerde görülen kellik, romatizma ve kalp hastalıkları gibi durumlar görülmekte. Fakat bunlarda zekâ ise yine 10 yaşındaki çocuk seviyesinde izlenmekte. Progeria hastaları normalde 13 yaş civarında kalp krizi ya da felçten hayatlarını kaybetmekte. Okines, yine de tahmin edilenden daha uzun hayatta kaldı. Annesi Kerry, Facebook'tan yaptığı açıklamada, “Bebeğim daha iyi bir yere gitti. Akşam kollarımda son nefesini verdi” dedi. Okines hakkında daha önce “Annesinden daha yaşlı olan kız” ve “Dünyanın en yaşlı genç kızı” isimli belgeseller yayımlanmıştı. Okines hakkında bir de “Old Before My Time” isimli bir otobiyografiyede imza atmıştı. 

A+A-

HABERE YORUM KAT