1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bu cihazı kullanmanız için uzman olmanıza gerek yok

Bu cihazı kullanmanız için uzman olmanıza gerek yok

Bu cihazı kullanmanız için uzman olmanıza gerek yok
A+A-

Gelişen teknolojiye medikalcilerde ayak uyduruyor. Son çıkan yeni nesil akıllı EKG cihazları bomba özelliklerle geliyor. Bu EKG cihazını Cihazın İYTE'deki yüksek lisans ve doktora öğrencileri geliştirdi. En büyük ve en temel amaç, doktorların işini kolayl

Gelişen teknolojiye medikalcilerde ayak uyduruyor. Son çıkan yeni nesil akıllı EKG cihazları bomba özelliklerle geliyor. Bu EKG cihazını Cihazın İYTE'deki yüksek lisans ve doktora öğrencileri geliştirdi. En büyük ve en temel amaç, doktorların işini kolaylaştırmak ve hasta takibi yapmak.

 

Hasta takibi kolaylaşacak 

Cihaz sayesinde bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların kalbe etkisinin de ölçülebileceğini belirten İYTE Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Özçelik, “Vücudun herhangi bir yerine yapıştırılan cihaz, kalp sinyalleri sürekli ölçülebilecek. Cihazı taşıyan kişiden alınan ve kaydedilen sinyaller, wireless, bluetooth gibi kablosuz ağlarla hem bu cihazı taşıyan kişinin hem de hastayı takip eden doktorun, hastanenin görebileceği şekilde bilgisayara ya da cep telefonuna aktarılabilecek" diye konuştu.

Cihazı öğreciler geliştirdi

Cihazın İYTE'deki yüksek lisans ve doktora öğrencileri tarafından geliştirildiğini dile getiren Prof. DR. Özçelik, şunları söyledi:


“Bu esas olarak uzun süreli kalp rahatsızlığı geçiren ya da bu riski taşıyan hastaların takip edilmesini sağlayacak. Hastaların rahatsızlıklarının artıp artmadığı belirlenecek. Bazı tedavilerde kullanılan ilaçların hastalara etkileri izlenebilecek. Bu, tamamen doktorlara yardımcı olması amacıyla geliştirilmiş küçük, taşınabilir bir cihaz. Cihaz, bir firma tarafından deneniyor. Eğer test denemeleri sonucunda bu minik EKG cihazlarının kendi istedikleri özelliklere sahip olduklarını görürlerse bunları kullanıcılara hizmet olarak vermeyi düşünüyorlar. Özellikle evde tek başına yaşayan, bakıma muhtaç yaşlı kişilerin vücutlarında yaşam sinyallerini görüp, sürekli takibini yapmak mümkün olacak."

A+A-

HABERE YORUM KAT