1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Brüksel Zirvesi sonuçlandı

Brüksel Zirvesi sonuçlandı

Brüksel Zirvesi sonuçlandı
A+A-

BRÜKSEL Zirvesi'nin ikinci gününde anlaşma sağlandı. Avrupa 3 gün içinde mültecilere Türkiye'ye gönderecek, Türkiye'nin AB üyeliği sürecinin önündeki blokaj kalktı.

BRÜKSEL Zirvesi ikinci gününde gözler liderlerde. Bir yanda Suriyeli mültecilerin durumu diğer yanda ise Türklerin vizesiz Avrupa'ya girişleri... Brüksel Zirvesi'den gelen son dakika haberlerine göre liderler uzlaştı.

Finlandiya Başbakanı Juha Sipila, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Türkiye anlaşması onaylandı" dedi. Çek Cumhuriyeti Başbakanı Bohuslav Sobotka ise tweetinde, "Türkiye ile anlaşma onaylandı. 20 Mart'tan itibaren Yunanistan'a giren bütün göçmenler Türkiye'ye geri gönderilecek!" diye yazdı.

FRANSA TÜRKİYE BLOKAJINI KALDIRDI

Öte yandan, Brüksel'den bir diğer son dakika bilgisi ise Fransa'nın Türkiye'ye yönelik blokajını kaldırma kararı oldu.

Haziran ayı sonuna kadar müzakereye açılması öngörülen "Mali ve Bütçesel Hükümler" başlıklı 33. faslı AB içinde bloke eden tek ülke Fransa'ydı. Anlaşmayla beraber Fransa tek başına blokajı için açılamayan fasıl kalmamış oldu. Böylece, Türkiye'nin mülteci krizi konusunda anlaşma için şart koştuğu "AB üyelik sürecini hızlandırma" meselesi için Fransa bir adım atmış oldu.

Ajansların zirveden geçtiği fotoğraflara göre, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile Başbakan Davutoğlu'nun ikili bir görüşme gerçekleştirdiği anlaşılıyor.

ANLAŞMA SAĞLANAN METİNDE NELER VAR?
Üst düzey AB yetkilisinden gelen bilgilere göre taslakta öne çıkan konular şöyle:
- Türkiye-AB anlaşmasının son taslağında yalnızca "Mali ve Bütçesel Hükümler" başlıklı 33. faslın açılmasının öngörülüyor. Taslak diğer fasıllarla ilgili olarak da hazırlık çalışmalarının hızlandırılmasını öngörüyor.

- Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye'ye mülteciler için verilecek olan 3 milyar euroluk yardımın tahsisi için bir hafta içinde bir proje listesi hazırlayacak.
- Türkiye-AB anlaşmasının yürürlüğe girme tarihi 20 Mart olarak belirlendi.
- Türkiye, anlaşmayı bu haliyle kabul etmeye hazır olduğunu belirtti.

BRÜKSEL ZİRVESİ DÜN NELER OLMUŞTU?

Avrupa Birliği ve Türkiye arasında yapılan zirvenin ilk gününde 28 AB üyesinin temsilcileri bir araya geldi. Gece geç saatlere kadar süren görüşmelerde sığınmacı krizinin çözümü için Türkiye'nin sunduğu teklifler değerlendirildi.

Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel, AB ülkelerinin teklife dair bir ortak anlayışa varıldığını ve sabah saatlerinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşüleceğini açıkladı.

BRÜKSEL ZİRVESİ GÖRÜŞMELER ÇETİN GEÇECEK

Toplantının ardından bir açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel görüşmelerin çetin geçeceğinin sinyallerini vermişti.

Merkel, "Türkiye ile bir anlaşmaya ulaşabilmemiz için tüm çabayı göstermemiz konusunda hemen herkes hemfikir. Buna rağmen görüşmeler kolay geçmeyecek" demişti.
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da sığınmacıların Yunanistan’dan Türkiye’ye yeniden yerleştirilmesi ve yerinin değiştirilmesi konusunda bir yöntem belirlenmesi gerektiğine işaret etmişti.

Hollande, "Hem AB hem de Türkiye açısından elbette ki olumlu sonuçlar olacağına garanti veremem. Çıkacak sonuç, müzakereler, tartışmalar ve 28 ülkenin metin üzerinde varacağı anlaşmaya bağlı" şeklinde konuşmuştu.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT