1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Botan: “Çevre yolu özellikle bekletildi”

Botan: “Çevre yolu özellikle bekletildi”

Botan: “Çevre yolu özellikle bekletildi”
A+A-

Van’da 2011 yılında meydana gelen depremlerle ekonomide başlayan düşüş gün geçtikçe kendini daha çok hissettirmeye başladı.

Haber: Ferit Erçin - Merkür Haber

Yüzlerce esnafın kepenk kapattığı kentte ekonominin düzeltilmesi yönünde somut adımlar atılamıyor. HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, AKP’nin Van’da istediği oyu alamadığı için kentle ilgili ihalelerin dondurulduğunu ifade etti.

Karakol ve ceza evlerinden başka bölgeye ciddi bir yatırımın yapılmadığını belirten Botan, “Bölge halkı özellikle yoksullaştırılmak isteniliyor. Devletin yapmış olduğu ihalelerin çoğu donduruldu. Çevre yolu özellikle bekletildi. Verdiğiniz sözlerinizin gereğini yapın.” dedi.
Depremde ağır hasar gören Van ekonomisi, çözüm sürecinin bitmesiyle birlikte adeta dibe vurdu. Huzur ortamının son bulmasıyla turist sayısında da ciddi bir düşüş yaşandı. Yaşanan bütün bu gelişmeler karşısında esnaf iflasın eşiğine geldi. Vergilerini ve kirasını ödeyemeyen esnaf çareyi kepenk kapatma buluyor. 600 civarında esnafın kepenk kapattığı kentte sorunları hafifletecek herhangi bir adımın atılmaması esnafı isyan noktasına getirdi. Kentin ekonomisiyle ilgili HDP Van Milletvekili Lezgin Botan Merkürhaber’e açıklamalarda bulundu. Botan, AKP hem genel seçimlerde hem de yerel seçimlerde ciddi bir oy kaybına uğrayınca devletin yıllardan beri uygulamış olduğu bir politikayı daha çok sertleştirerek, katılaştırarak yürürlüğe koyduğunu söyledi.

Van ile ilgili AKP’li bürokratlardan duyduğu sözleri dile getiren Botan, “Bürokrat bana ‘İşte biz Van'da aslında bunu beklemiyorduk. Daha iyi oylar bekliyorduk ve Reis yani Cumhurbaşkanı talimat verdi. Onlara bu bedel ödettirilecek. Van'ın burnu sürtecek. Özellikle Van'ın ismini verdi. Van'ın burnu sürtecek’ dedi. O bürokrat, AKP çevrelerinde bölgeye yönelik bölgede istenilen oyları alamamış olmanın bedelini halka ödetme yoluna gideceklerini belirtti.” şeklinde konuştu.

Bölgede ciddi ekonomik krizlerin olduğuna değinen Botan, hayvancılık ve tarımın bittiğine değindi. Van’ın sınır ilçelerinde 183 gencin öldürüldüğü ve yüzlerce insanın yaralandığını aktaran Botan, “Bölgeler ciddi bir ekonomik izolasyon ve ciddi bir ekonomik ambargo var. Zaten hayvancılığı bitirmişler. Zaten 90'lardan beri tarımı bitirmişler. Turizmi bitirmişler, sınır ticareti demek bin şahit lazım gerektiği zaman kapatıyorlar, sınırlandırıyorlar, geçişler çok şey Van'ın sınır ilçelerinde 183 tane genç öldürüldü. 100'lerce insan yaralandı. Yani bir paket sigara için veya bir litre mazot için falan filan. Dolayısıyla bir travma yaşanıyor. Yani sadece bölgeye ne yapıyor? Bölgeye bol bol, şuan ceza evleri bol bol, karakollar yakıyorlar bol bol işte askeri araç sevkiyat vs. Karakollardan ceza evlerinden başka şuan bölgeye çok da ciddi bir yatırım gelmedi. Gelen yatırımcıyla bu şekilde gelmiştir.

“İHALELERİN ÇOĞU DONDURULDU”

İhalelerin çoğunun dondurulduğuna vurgu yapan Botan, kamu ihalelerin çoğunun ödeneklerinin bölgeye verilmediğini savundu. Botan, “Birçok kamu ihalesi şuan yanımda, mesela sağlık, eğitim özellikle kara yolları devlet su işleri vesaire. Bu alanlardaki devletin yapmış olduğu ihalelerin çoğu donduruldu. Çoğunda daha önce verilenlerinde ödeneklerini giden araçtır. Ödenekleri var 'VAN TSO’da sonra da gidip sorabilirsiniz. AKP çok yakın sıkı fıkı ilişkileri olanların dışında onlara çok ucuz yapıldı. Hepsine yapılmadı, ödeneklerde 2016'ya ertelenmişti. Muhtemelen bundan sonra da bölgeye o ödemeler yapılmayacak, çevre yolu özellikle bekletildi. 18. maddeden dolayı. Gerçekten Van modern kentlerin 2 kalemi var. 1 inşaat sektörü, o da 2 tane büyük deprem yaşadı. Çeki yazılmayan senedi protesto eden esnaf yok. Ben defalarca bu konuda bakanlığa soru önergeleri verdim. Hala da cevap almış değilim. Yani vergi terkinidir, esnaf sicil hakkıdır, sınır kapılarının işletilmesidir, güçlü bir şekilde işlek hale getirilmesidir.” şeklinde konuştu.

“SÖZLERİNİZİN GEREĞİNİ YAPIN”

Van’daki sıkıntılara çözüm bulma konusunda AKP’nin seçim öncesinde verdiği sözleri tutmasını isteyen Botan, Van’da 6 vekil olarak AKP’ye yardımcı olacaklarının altını çizerek, “Bütün bunlara yönelik biz çeşitli çalışmalarda bulunduk, önerilerde bulunduk, en son ben sayın Beşir Atalay ile aynı komisyonda olmam sebebiyle bir görüşme yaptım. Dedim, siz hem eski bakansınız hem de Van'ın milletvekilisiniz, sizin ayrıca verdiğiniz sözler var. ‘Bize oy verin savaş duracak istikrar gelecek kamu düzeni sağlanacak ve şu yatırımlar Van'a gelecek’ diye sözler verdiniz. Burhan Kayatürk Bey de verdi, sizler de verdiniz, Ali Babacan geldi. Otelde toplantı yaptı esnaflarla iş adamlarıyla. Çeşitli sözler verdi. Sözlerinizin gereğini yapın. Biz de Van'daki 6 vekil ve oradaki bütün yerel yönetimleri biz size yardımcı olacağız kolaylaştırıcı olacağız. Yete rki Van'daki insanın yaşamını kolaylaştırın. Neticede karar mekanizması şu an sizsiniz, iktidar olan sizsiniz. Siz iktidar parti olarak bunları yapmazsanız siz bu halka verdiğiniz sözlerin takipçisi biz olacağız ve sert bir şekilde de muhalefet edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İran ile olan sınır kapılarının işletilmesi konusunu da değerlendiren Botan, “İran'la ilişkilerin Van'ın çıkarı kapsamında söylüyorum, iyileştirilmesi, orada yatırımların buraya gelmesi sınır kapılarının oradaki turizm potansiyelinin Van'a gelmesi açısından elimizden geleni yapacağız. Zaten siz tasviri almışsınız, bir kişi dışarıdan gelmiş buraya yatırım yapmış. Bu yıl muhtemelen bu bir kişi de kalmamıştır, kalamayacaktır. Çünkü özellikle bölgede sıcak hava akışının mevcut hükümet durdurmuş önlere geçmiştir. Hal böyle olunca da Van'daki esnafa sicil affı da çıkarmadığı sürece Van'daki esnafın zararı bir şekilde kredi kullanma kendisini düze çıkarma şekli kalmamaktadır. Yani bu bilinçli bir politikadır bu ısrarlı bir politikadır. 18. maddeyi çevre şehircilik bakanlığın çevre yolu da dahil olmak üzere kanunlaştırılmamış olması 18. maddeyi henüz 4 yılı iade etmemiş olması Van'ın da inşaat sektöründe çökme noktasına getirmiştir.Bu konuda biz mecliste de soru önergelerini de verdik araştırma önergelerini de vereceğiz. Oradaki AKP'li bürokratlarla milletvekilleriyle de temaslarımızı da bu temelde sürdüreceğiz.” Diye konuştu. 

“VAN HALKININ YARARINA, VANLI İŞ ADAMLARIYLA BU ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

Van halkının yararına, Vanlı iş adamlarıyla bu çalışmalarımızı sürdüreceklerini kaydeden Botan, konuşmasına şöyle devam etti: “Eğer bu noktadan sonra gelmezlerse verdikleri sözler veya Van'ın kaderine bilinçli bir şekilde Van'ı yoksullaştırma Van'ı ekonomik ile tebliğ etme, kendisine bağlama, küçük düşürme, ekonomisini batırma gibi politikaları bunu da gider kamuoyuna paylaşır deşifre ederiz. Çok net söylüyoruz. Van halkı bunu net görecek ve bilecekler. Van halkı sokaklarına çıkacak, Van halkı bunların yakasına yapışacak. AKP il başkanıdır, AKP işte burada AKP’nin bürokratı sayın validir, kaymakamıdır, bürokratlarıdır, milletvekilleridir. Van'da halka bunun hesabını vermek zorundadırlar. Bölge halkına hesap vermek zorundadırlar; çünkü verdikleri sözü gereği. Ama adım atarsalar da Van halkı ile Van esnafıyla bizde Van'daki HDP'nin milletvekilleriyle belediye başkanları il, ilçe teşkilatlarımızla Van'ın faydasına ve yararına atılacak her adımın iyileştirici, ekonomi iyileştirici, yaşam standardını yükselten her adımın yanında olacağımızı beyan ediyoruz. Bunun çalışmasını sürdüreceğiz.”

A+A-

HABERE YORUM KAT