1. HABERLER

  2. KADIN

  3. BOSTANİÇİ'NDE 8 MART COŞKUSU

BOSTANİÇİ'NDE 8 MART COŞKUSU

BOSTANİÇİNDE 8 MART COŞKUSU
A+A-

Van\'ın Bostaniçi beldesinde Demokratik Kadın Hareketi (DÖKH) öncülüğünde 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle şölen düzenlendi.

 

\"\"

 

Van’ın Bostaniçi Beldesi’nde 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle şölen düzenlendi. Gündoğdu ve Şafak Mahallelerinde bir ara gelen yüzlerce kadın, BDP Bostaniçi Belde binası önüne kadar yürüyüş düzenledi. Şölene, Bostaniçi Belde Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş, BDP Van İl Eş Başkanı Figen Yaşar, BDP MYK Üyesi Nejla Yıldırım, Van Barış Anneleri İnisiyatifi ve yüzlerce kadın katıldı. Sarı, kırmızı, yeşil flamaları taşıyan yüzlerce kadın, yöresel kıyafetler giydi. “Kadın kırımı toplum kırımıdır”, “Örgütlenerek direneceğiz, direnerek özgürleşeceğiz” pankartı taşındı. Kadınlar, “Ji qırkırına jine ra na”,“Ji taciz tecavüz u asimilasyone ra na”, “Sakine, Leyla, Fidan”, “Kadın tutsaklara özgürlük”, “Azadiya reber Apo azadiya me ye” dövizleri taşıyarak, “Jin jiyan azadi” sloganları atıldı.Alana ise PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın resimleri asıldı. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuşan Bostaniçi Belde Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş, şölene katılan erkeklere desteklerinden dolayı teşekkür ederek, “Erkek zihniyetine karşı durmadan alanlarda mücadele edeceğiz. Sayın Öcalan’ın taleplerinin dikkate alınması için alanlarda barış diye haykıracağız” dedi. 

\"\"

Daha sonra konuşan BDP Van İl Eşbaşkanı Figen Yaşar, kadınların 8 Mart gününü kutlatarak, bu yılki kutlamalarda barışı ve özgürlüğü haykıracaklarını söyledi. Yıllardır anneler olarak acı ve gözyaşı döktüklerini söyleyen Yaşar," Bizler artık ağlamak ve acı çekmek istemiyoruz. Anneler olarak tek isteğimiz bu topraklara barış ve kardeşliğin bir an önce gelmesidir" dedi. Yaşar'ın ardından konuşan BDP MYK üyesi Necla Yldırım, son sürece değinerek yapılan görüşmeleri olumlu bulduklarını ve görüşmelerin devam edilmesini istedi. Yıldırım, Kandil'e yapılan hava saldırılarına da değinerek," Siz bir yandan müzakere diyeceksiniz, diğer taraftan Kandil'i bombalayıp gerilaları öldüreceksiniz. Bu yanlış bir tutum ve yaklaşımdır. Bizler artık hergün Kürt ve Türk gençlerinin ölüm haberleri ile uyanmak istemiyoruz. Bu topraklar artık kana doydu. Gün barış ve kardeşlik günüdür" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından, Sıxkeli Kadın Dengbejler, Hozan Cane , Van MKM sanatçıları sahne aldı. 

\"\"

A+A-

HABERE YORUM KAT