1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bolu'da Asansör Tehlikesi

Bolu'da Asansör Tehlikesi

Boluda Asansör Tehlikesi
A+A-

Bolu'da son 3 yıldır yapılan denetlemelerde her yıl kullanılan asansörlerin yüzde 80'inin tehlikeli damgası yediği belirlendi. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Bolu İl Koordinasyon Kurulu Sek

Bolu'da son 3 yıldır yapılan denetlemelerde her yıl kullanılan asansörlerin yüzde 80'inin tehlikeli damgası yediği belirlendi.
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Bolu İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Murat Ataman, Bolu'yu bekleyen büyük tehlikeyle ilgili bilgiler verdi. Son 3 yıldır yapılan asansör denetimlerinin rakamlarını açıklayan Ataman, 2010 yılında yapılan denetimlerde 324 asansörden 260 tanesinin kırmızı etiket yediğini belirterek, 2010 yılında yapılan denetimlerde sadece 52 asansörün kullanılabilinir etiketi aldığını ifade etti. Murat Ataman ayrıca, 2011 yılında yapılan denetimlerde ise bu rakamın ancak 65'e yükseldiğini söyledi.
Asansör kullanımının belli yönetmeliklere bağlı olduğunu belirten Murat Ataman sözlerine şöyle devam etti;
"Denetleme ile ilgili belediye ile protokol yaptık. Asansörlerin her yıl yasa gereği denetlenmesi gerekiyor. Bu denetimleri belediyelerin kendileri yapabilir ya da istediği bir kuruluşa yaptırabilir. 2012 yılının başında çıkan yeni yönetmelikte belediyenin denetleme yapması yerine akredite olan kuruluşların denetleme yapması istendi. Makine Mühendisleri Odası da akredite olmuş bir kurum olduğu için biz de belediye ile anlaşıp denetlemelere başladık. Ortalama 130 lira ile anlaştık ve bu işle ilgilenecek bir mühendis görevlendirdik. Ortalama bir buçuk saatte denetleme işi yapılabiliyor. Bir program dahilinde aylık kontrolleri yapacak olan firma ile birlikte yaklaşık 94 madde üzerine asansör kontrolleri yapıyoruz. Kontrollere Haziran ayında başladık. 238 adet asansör kontrol ettik. Bunların 209'u şuan kırmızı yani kullanılması tehlikeli sınıfta yer alıyor. Kırmızı etiketi alan asansörler öncelikle servise alınıyor. Biz daha sonra gidip gerekli kontrollerini yapıyoruz. Uygun ise yeşil etiketi yapıştırıyoruz."
Ortaya çıkan rakamların Türkiye'nin genel durumunu ortaya koyduğunu belirten Murat Ataman, "Asansörler imal edilirken iç güvenlik kurallarının hiçe sayıldığını görüyoruz. İlk başta ruhsat verilirken denetimler sıkı takip edilmiyor. Belediyenin yetkili organlarının bu işe önem vermesi gerekiyor ve yetkisi olmayan firmalarında bu işten çekilmesi gerekiyor. Asansör kazaları yarın öbür gün olursa bu işin altında kalacak olan kişi kırmızı etiket olduğu halde asansörlerin kullanılmasına izin veren apartman yöneticisidir. Kontrol edilmezse fatura belediyeye kesilir. Yönetici bu işi çok iyi çözmelidir. Asansörlerin mutlaka tekerlekli vatandaşı yanında bir refakatçi olacak şekilde taşıyabilecek büyüklükte olmalıdır. Bu bir zorunluluktur. Bolunun 2010'dan yapılan asansörleri bizimde kontrollerimizden geçtiği için son derece geniş. Bunda odamızın da payı büyük" dedi.

19.12.2012 16:11:10 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT