1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bolu'da 14 Bin 831 Öğrenciye Süt Dağıtıldı

Bolu'da 14 Bin 831 Öğrenciye Süt Dağıtıldı

Boluda 14 Bin 831 Öğrenciye Süt Dağıtıldı
A+A-

Bolu'da Vali İbrahim Özçimen'in de katılımıyla ilköğretim okullarında 14 bin 831 öğrenciye süt dağıtımı yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nı

Bolu'da Vali İbrahim Özçimen'in de katılımıyla ilköğretim okullarında 14 bin 831 öğrenciye süt dağıtımı yapıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü "Okul Sütü Projesi" Bolu'da 50. Yıl İzzet Baysal İlkokulu'nda düzenlenen dağıtım programı ile başladı. Minik öğrenciler ilk sütlerini Vali İbrahim Özçimen'in elinden aldı. Program esnasında öğrenciler Vali Özçimen'i soru yağmuruna tuttu. 50. Yıl İzzet Baysal İlkokulu'nda düzenlenen süt dağıtım törenine Vali İbrahim Özçimen, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Alpdoğan, İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Arık, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Dudak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş ve İzzet Baysal 50. Yıl İlkokulu Müdürü Ruhi Dereli katıldı. Okul sütü projesi kapsamında süt dağıtımı yapmak üzere 50. Yıl İzzet Baysal İlkokulu giden Vali İbrahim Özçimen, girdiği bir sınıfta öğrencilerle sohbet etti. Dersin İngilizce olması üzerine öğrencilere İngilizce sorular soran Vali Özçimen, sorularını doğru olarak yanıtlayan öğrencileri tebrik etti.
Çocuklara süt alışkanlığı kazandırmak ve dengeli beslenmelerini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen okul sütü projesi hakkında bilgiler veren Vali Özçimen, sütlerin eğitim dönemi boyunca Anaokulu ve İlkokul 4'ncü sınıflara kadar Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri dağıtılacağını belirterek, "Merkez'de 76 resmi, iki özel ilkokul ve 94 tane de anasınıfında toplam 14 bin 831 öğrenciye süt dağıtımı yapacağız. Çocukların alerjileri olabileceğinden yapılan kontrollerde 403 öğrenci alerjiden, bin 635 öğrenci velisi de istemediğinden 2 bin 38 öğrenci içmeyeceklerini belirttiler. Bu arada alerjisi olanlar değil de süt içmek istemeyenler kararlarını değiştirirlerse sütlerini verebiliriz" dedi.
Çocukların sağlıklı beslenmesinin önemli olduğunun altını çizen Vali İbrahim Özçimen, "Çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi için proteinli ürünler et, süt ve yumurta gibi ürünleri alması ve tüketmesi gerekiyor. Böyle gelişme çağındaki çocukların bu gıdaları mutlaka alması lazım. Popüler yiyeceklere değil de temel yiyeceklere önem verilmesi lazım. Devletimiz bunu gördüğü için bu uygulamayı başlattı ve geçtiğimiz yıl da bu program başarılı bir şekilde uygulandı. İnşallah bu sene de başarılı bir şekilde uygulayacağız" şeklinde konuştu.
Teneffüs zili çalmasına rağmen sınıftan dışarı çıkmayan öğrenciler, Vali Özçimen'i soru yağmuruna tuttular. Öğrencilerle sohbet eden Vali İbrahim Özçimen, öğrencilerin sorularını da tek tek yanıtladı.

19.02.2013 16:23:48 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT