1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bolu Belediyesi Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkıyor

Bolu Belediyesi Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkıyor

Bolu Belediyesi Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkıyor
A+A-

Bolu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, 2012 yılında 800 başıboş hayvana kucak açarken, 350 köpeği de tedavi etti. Sahipsiz sokak hayvanlarına karşı çalışmalarını aralıksız sür

Bolu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, 2012 yılında 800 başıboş hayvana kucak açarken, 350 köpeği de tedavi etti.
Sahipsiz sokak hayvanlarına karşı çalışmalarını aralıksız sürdüren Bolu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, geçtiğimiz yıl büyük bir başarıya imza attı. Hayvana en az zarar veren yöntemlerle sokak köpeklerini yakalayan ekipler, geçtiğimiz yıl başarılı çalışmasıyla dikkat çekti. Bolu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, hayvan barınağına bağlı çalışan ekipler tarafından 2012 yılı içerisinde toplamda 800 başıboş hayvan toplandı. Bu hayvanlardan 250 adeti sahiplendirilirken, 510 sahipsiz hayvan ise barınakta misafir ediliyor.
Sokaklardan yakalanıp barınağa getirilen köpeklere çeşitli tedaviler uyguladıklarını belirten Veteriner İşleri Müdürlüğü yetkilileri, bu kapsamda 2012 yılı boyunca barınağa getirilen 500 hayvanın kısırlaştırıldığını, 2 bin 106 hayvana da aşılama yapıldığını kaydetti. Yine 350 adet köpeğe veteriner hekim tarafından çeşitli tedaviler uygulandığını anlatan yetkililer, halen barınakta 510 yetişkin köpek bulunduğunu açıkladı. 5199 sayılı yasanın 6. maddesinde sahipsiz hayvanların toplanıp kısırlaştırıldıktan ve aşılandıktan sonra öncelikle alındıkları bölgeye bırakılabileceği hükmü olduğunu hatırlatan yetkililer, buna karşılık çevreye rahatsızlık vermemek için hayvanların doğaya salınmak yerine bakımlarının barınakta yapıldığına dikkat çektiler.
Başıboş sahipsiz köpekleri yakalarken hayvana en az zarar veren yöntemi uyguladıklarını belirten yetkililer, "Yakalama sırasında hayvana en az zarar veren yöntem uygulaması olan üflemeli aparat ile anestezik yöntem uygulamasıdır. Bu nedenle belediyemiz bu yöntemi kullanmaktadır. Yakalamada anestezik madde uygulaması da teknik elemanlarımız nezaretinde yapılmaktadır" ifadelerine yer verdiler.
(UU)

15.01.2013 12:08:40 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT