1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bölgedeki Olaylar Turizmi Etkiledi

Bölgedeki Olaylar Turizmi Etkiledi

Bölgedeki Olaylar Turizmi Etkiledi
A+A-

Türkiye Ermenileri Patriği Ruhani Meclis Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan, Türkiye’deki çatışmalı sürecin artık son bulması gerektiği çağrısında bulunurken, süreçten dolayı Van ve Diyarbakır ayinleri için organize edilen birçok turun cemaat üyelerince ipta


Bölgede son dönemlerde artan olaylarla ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Aram Ateşyan, Türkiye’deki çatışmalı sürecin kendilerini çok etkilediğini belirtti. İnsanların burada yaşanan olaylardan dolayı korktuklarını ve bu yüzden tüm gezi turlarını iptal ettiklerini anlatan Ateşyan, “Diyarbakır’da tarihi Meryem Ana Kilisesi’nde kutlayacağımız bayram ile Van’da gerçekleştireceğimiz ayin için önceden organize edilen birçok tur cemaatimiz üyelerince iptal edildi. Bu önümüzdeki pazar günü Diyarbakır’da gerçekleştireceğimiz bayram için Ermenistan, Amerika ve Fransa’dan gelecek olan tüm üyelerimiz gelmeme kararı alarak turlarını iptal ettiler. Diyarbakır'daki bayram ayinini de Almanya’nın başpiskoposu yönetecekti. Tüm planlar alt üst oldu. Hem Türkiye adına hem de bizler adına olumsuz gelişmeler yaşanmaktadır. Aynı durum Van için de söz konusu. Aylar öncesinden yapılan rezervasyonlar ve tüm hazırlıklar yaşanan çatışmalardan dolayı sekteye uğradı. Cemaatimize üye insanlar doğal olarak korkuyorlar. Bu yüzden de gelmek istemiyorlar. Tabi bu bizim ve ülkemiz adına çok üzücü bir durum. Bu şekilde Türkiye turizm baltalanıyor. Bu sadece bizleri etkilemiyor, ülkemiz turizmini de etkiliyor. Sürecin böyle devam etmesi durumunda Anadolu’da bir tek turist göremeyiz” dedi.

“BU TOPRAKLAR KANA DOYDU”
Türkiye'nin de içinde bulunduğu coğrafyada acılar yaşandığını kimsenin inkar edemeyeceğini, on binlerce ailenin evlatlarını, annelerini, babalarını, kardeşlerini kaybettiğini vurgulayan Ateşyan, “İki tarafın karşılıklı anlayış içerisinde buluşarak bu sorunu nihayete erdirmesi gerekmektedir. Hükümetin mutlaka bu yaşanan süreci barış ile noktalaması lazım. Artık silahların durdurulması, ülkemizin yararınadır. Bu ülkedeki evlatlarımızı toprağa vermek istemiyoruz. Bu topraklar kana doydu. Bunun mutlaka önüne geçilmelidir” ifadelerini kullandı.

Aram Ateşyan, iptal edilen turlara rağmen Diyarbakır ve Van ayinlerini mutlaka kutlayacaklarını da sözlerine ekledi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT