1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'BÖLGEDE TURİZMİN CANLANDIRILMASI GEREKİYOR'

'BÖLGEDE TURİZMİN CANLANDIRILMASI GEREKİYOR'

BÖLGEDE TURİZMİN CANLANDIRILMASI GEREKİYOR
A+A-

Türkiye Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Van İl Koordinatörlüğü tarafından IPARD Destekleri hakkında bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.


Van Valiliği Erek Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıda Kırsal Kalkınma Programı ve IPARD Destekleri konularında bilgiler verildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, hayvancılığın Türkiye için çok önemli bir geçim kaynağı olduğunu belirterek, ilde de nüfusun büyük bir çoğunluğunun çiftçilikle uğraştığını söyledi. Van’ın özellikle küçükbaş hayvancılıkta Türkiye’nin sayılı illeri arasında olduğunu ifade eden Altuner, bunun yanında balıkçılıkta da son yıllarda önemli bir artışın olduğunu kaydetti. Hayvancılığın son yıllardaki artışında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bazı kurumların hayvancılığı desteklemelerinin etkisinin büyük olduğunu dile getiren Altuner, “Bu katkıların iyi değerlendirilmesi halinde ilimizdeki hayvancılık, bulunduğu aşamadan çok daha ileriye gidecektir. Bunun için öncelikle bölgemizde büyükbaş hayvancılıkta kültür ırkı sayısını arttırmamız lazım. Eğer hayvancılığın kar amaçlı yapacaksak; gerek süt verimi, gerekse et verimi bakımında yerli ırka nazaran 3-5 kat daha fazla verim alabileceğimiz kültür ırkını seçmemiz gerekiyor. İlimizdeki sorunlardan bir tanesi de bölgede küçük işletmelerin bulunmasıdır. Bu işletmelerin sayısı fazla olmasına rağmen ölçekleri küçüktür” dedi.


Toplantıda bir konuşma yapan TKDK Van İl Koordinatörü Necip Özgökçe ise, özellikle bölgede turizm ile ilgili yapılan projelerin desteklenmesinde ciddi bir kaynağın olduğunu belirtti. Bölgenin turizm potansiyeli açısından önemli olduğunu da sözlerine ekleyen Özgökçe, “Bölgede 25 yataklı pansiyonların yanında restoran gibi işletmeler açılabilir. Van Gölü havzası zaten belli başlı bir potansiyel. Dolayısıyla burada çok modern bir tesisi kazandırma imkanımız mevcuttur. Vatandaşların mutlaka bundan istifade etmesi lazım. Hatta bazı ilçelerimizde konaklama sıkıntısı olduğu için her ilçede en az 25 yataklı altında restorandı olan işletmelerin olması planlanabilir. Van'da artık turizmin canlandırılması gerekiyor” şeklinde konuştu.
Özgökçe, 500 bin avrodan 3 milyon avroya kadar projeleri desteklediklerini sözlerine ekledi.

A+A-

HABERE YORUM KAT