1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bölge Tamamen Değişiyor!

Bölge Tamamen Değişiyor!

Bölge Tamamen Değişiyor!
A+A-

Başbakan Davutoğlu, Mardin'de Teröre Karşı Master Planı'nı açıkladı. Davutoğlu, eylem planının 10 temel unsura dayandığını belirtti.


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mardin Artuklu Üniniversitesi'ndeki Kardeşlik Buluşmaları toplantısında Teröre Karşı Master Planı'nı hakkında son dakika açıklamalarda bulundu.

Başbakan Davutoğlu, teröre karşı yapılan eylem planının 10 temel unsura dayandığını söyledi. İşte Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı 10 temel plan:


BİRİNCİ UNSUR: PSİKOLOJİK
10 ayaklı, 10 temel esasa dayanan eylem planının ana unsurların açıklıyorum. Birincisi psikolojik unsur. Bu dönemde, geçmişte olduğu gibi millet vicdanı ve hikmetiyle devlet aklını birleştireceğiz. Millet ve devlet arasındaki farklar tümüyle ortadan kalkacak, parçalayıcı ulusçuluk anlayışı yerine birleştirici, bütünleştirici millet anlayışı ve insan odaklı devlet anlayışını yerleştireceğiz.

İKİNCİ UNSUR: KAMU DÜZENİ İNŞA EDİLECEK
Bakın devlet düzeni demiyorum. Kamu düzeni diyorum. Birilerinin dikte ettiği bir düzen değil. Özyönetim gibi modern feodal düzenler istemiyoruz Düzeni kim tehdit ederse, hangi gerekçe ile olursa olsun mutlak suretle durdurulacak ve engellenecektir. Kesinlikle terörist ile halk ayrılacak, halka şefkat, teröriste kudret ile hareket edilecek. Suriye'den ilk kaçanlar KDP yanlısı Kürtler'di. Kesinlikle 90'lı yıllara dönmesine izin vermeyiz. Ama stalinist bir anlayışın buradaki halkı kendisine köle etmesine de izin vermeyiz.

ÜÇÜNCÜ UNSUR: KAPSAMLI BİR DEMOKRATİK REFORM SÜRECİ
Yeni anayasa için adım attık. Her partiye gitymek istedim. Bana dediler ki kaçak çayımızı içersin. Ben ki İsrail zulmüne isyan etmiş birisiyim ben Arakan'a Esselamu Aleyküm demişim. Yüzümdeki tebessümü yanlış anlamasınlar. Zalim karşısında en güçlü şekilde izzzet etmesini de biliriz. Hendek kazacağınıza yeni anayasa için çalışın. Yeni anayasa kapsamlı demokratik reformları hayata geçireceğiz. Öncelikle gelin anayasayı değiştirelim diyoruz.

DÖRDÜNCÜ UNSUR: SOSYAL SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ
Bakanlar Kurulu olarak tam bir sosyal seferberlik ilan ediyoruz. Bütün yaralar sarılacak. Allah'ın izniyle bu milletin, ola ki yerinden göç etmek durumunda kalmış her bir ferdinin yarasını sarar, gözyaşlarını dindirir, bağrımıza basar, geleceğe onları en iyi şekilde hazırlarız.

BEŞİNCİ UNSUR: BÖLGE EKONOMİSİ GÜÇLENECEK
Bütün vatandaşlarımızın terörden yaşanan kayıplarını telafi edeceğiz. Bunlar yangın çıkardılar ama bizler yangın yerinde bir gülistan inşaa edeceğiz. İşçilerin primleri ertelenecek. Esnafların ödemeleri ertelenecek. Ücretsiz kredi imkanı sağlayacağız. Ama onlar bunu baltaladılar. İstihadam olursa gençler peşlerinden gitmeyecek. Geri bırakıldık dediler, Silvan Barajı'nın inşaasını engellemek için devamlı saldırdılar, sabote ettiler.

ALTINCI UNSUR: MEKAN YENİDEN İNŞA EDİLECEK
Planın altıncı önemli ayağı, mekanın yeniden inşaası olacak. Buna kentsel dönüşüm diyorlar ben öyle tanımlamıyorum. Bütün tarihi şehirlerimizde tarihi dokuyu koruyan ihya çabaları içinde olacağız. Bütün tarihi şehirmerimiz yeni bir çerçeve ile korunacak.

Sur'dan çıkıp Sur'un dışında kalan bütün aziz kardeşlerime her ay düzenli kira yardımı yapılıyor, yapılacak. Onlar huzur içinde uyumadıkça Ankara'da uyumak bize haram. Yakılan yıkılan okullarımızı imar edeceğiz. Sağlık tesislerimizi en iyi şekilde ihya edeceğiz. Yaralıların olduğu iddia edilen yere ambulans gönderdik ama hala bir yaralı gelmedi. Cizre Devlet Hastanesi'ne 20 roket atıldı. Valilerimize de Kaymakamımıza da talimat verdim. Tek bir vatandaşımız aç ve açıkta kalırsa hesap sorarım dedim. Gençlik kampları kuracağız.

YEDİNCİ UNSUR: İLETİŞİM STRATEJİSİ UYGULANACAK
Davutoğlu,doğru bilgi akışının sağlanması amacıyla bölgede etkin bir iletişim stratejisi uygulanacağını açıkladı. Davutoğlu, "Planın yedinci ayağı, etkin bir iletişim stratejisi uygulayacağız. Algı operasyonlarına karşı iletişim birimleri oluşturacağız" dedi.

SEKİZİNCİ UNSUR: YEREL YÖNETİM YETKİLERİ GENİŞLETİLECEK
Başbakan Davutoğlu, Büyükşehir Yasası'nın istismar edildiğini belirterek, yerel yönetimlerin yetkilerinin genişletileceğini ancak istismar edilmesine asla izin verilmeyeceğini bildirdi.

DOKUZUNCU UNSUR: MİLLİ BİRLİK VE KARDEŞLİK PROJESİ
Herkesle muhattap olacağız ama elinde silah olanı muhatap almayacağız. Önce silahları bırakacaklar.

ONUNCU UNSUR: KAPSAMLI, BİRLEŞTİRİCİ RUH HAREKETİ
Planın onuncu unsuru, tüm Ortadoğu'da dahil olmak üzere Kafkaslarda ve Balkanlarda kapsamlı birleştirici ruh hareketi başlatıyoruz.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT