1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bölge Barolarından Danıştay'a Destek Recep Çelik Siirt

Bölge Barolarından Danıştay'a Destek Recep Çelik Siirt

Bölge Barolarından Danıştaya Destek  Recep Çelik    Siirt
A+A-

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki 21 ilin baro başkanları, yaptıkları ortak açıklamada Danıştay'ın avukatların başörtülü olarak görev yapmalarını engelleyen düzenlemeyi durdurmasının yerinde bir

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki 21 ilin baro başkanları, yaptıkları ortak açıklamada Danıştay'ın avukatların başörtülü olarak görev yapmalarını engelleyen düzenlemeyi durdurmasının yerinde bir karar olduğunu ve bunu desteklediklerini belirttiler.
Baro Başkanları dönem sözcüsü Siirt Barosu tarafından yapılan yazılı açıklamada, başörtüsünün din ve vicdan özgürlüğünün bir tezahürü olduğu belirtildi. Başörtüsünün yıllardır siyasal bir simge olarak nitelendirilip kamusal hayatta kişi özgürlüğünün, çalışma hürriyetinin ve kamu hizmetleri alma hakkının kullanımına engel görüldüğünün belirtildiği açıklamada, bu nitelemeyle durumun bir soruna dönüştürüldüğü kaydedildi. Açıklamada "Bu hakkın kullanımına ilişkin kısıtlamaların kimi zaman yasal ve idari düzenlemelere dayandırılmış, kimi zaman da fiilen uygulanmıştır. Türkiye Barolar Birliği meslek kurallarında da bu kısıtlayıcı anlayışın ürünü olan ve avukatların başları açık bir şekilde görev yapacaklarına ilişkin düzenlemenin yürütmesi Danıştay 8. Dairesi tarafından bir meslektaşlarının yapmış olduğu başvuru üzerine durdurulmuştur. Gerek Danıştay'ın konuya ilişkin kararının gerekçesinde gerekse bu karar etrafında yapılan avukatlık mesleğinin kamu hizmeti ya da serbest meslek olması tartışmasının, hiçbir temel hakkın kullanımının önünde bir engel teşkil etmeyeceğini, bireylerin inanç ve inanmama hürriyeti ile çalışma hürriyeti arasında seçim yapmaya zorlanamayacağını düşünmekteyiz. Kamu hizmeti alma ya da vermek için inançlardan, düşüncelerden, değerlerden arındırılmış, renksiz, kokusuz, tatsız bir alan yaratma çabası yersiz ve imkansızdır. Kamusal alan olabildiğince siyasaldır. Bu alanda sınırlanan her bireysel hakkın boşluğunu daha güçlü olan birey ve anlayışlar doldurur ki, aksine bu durum eşitsizliğin kaynağıdır. Verilecek kamu hizmetini ve hizmetin verilme biçimini niteleyen objektifliği ve tarafsızlığı, kişi hürriyetini sınırlayacak şekilde yorumlamanın günümüz dünyasında bir karşılığı kalmamıştır. Bu nedenle başörtüsü dahil, dil, ırk ve cinsiyete dayalı bireyin insan olmaktan kaynaklanan hiçbir inanç, değer ve hakkının kamusal alan gerekçesi ile sınırlanamayacağını bir kez daha yineliyor, meslektaşlarımızın yargılama faaliyetlerinin her alanında başörtüsü ile çalışabilmesinin önünü açan bu kararı destekliyoruz" denildi.
(RÇ-YRT-Eİ-Y)

28.01.2013 18:52:41 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT