1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bodrum Mandarini Coğrafi Olarak Tescillendi

Bodrum Mandarini Coğrafi Olarak Tescillendi

Bodrum Mandarini Coğrafi Olarak Tescillendi
A+A-

Muğla'nın Bodrum ilçesinde yetişen kendine has aroması, tadı ve lezzeti ile bilinen "Bodrum Mandarini" artık coğrafi olarak tescillendi. Bodrum mandalina gazozu, reçeli, lokumu, kolonyası, olarak ü

Muğla'nın Bodrum ilçesinde yetişen kendine has aroması, tadı ve lezzeti ile bilinen "Bodrum Mandarini" artık coğrafi olarak tescillendi.
Bodrum mandalina gazozu, reçeli, lokumu, kolonyası, olarak ürünleri çeşitlenen Bodrum mandalinası artık coğrafi tescil bölgesi ile de marka değeri korunacak. Başka yerde yetişip Bodrum mandalinası diye satış yapanları ise ağır cezalar bekliyor.
Bodrum mandarini, Bodrum Ticaret Odası BODTO' nun desteği ve Bodrum İlçesi Turunçgil Üreticileri Birliği'nin 13 Aralık 2009 tarihinde yaptığı "Coğrafi İşaret Tescil" belgesi talebi Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillendi.
Bodrum İlçesi Turunçgil Üreticileri Birliği İktisadiİşletmesi ve BODTO başkanı olan Mahmut Kocadon üç yıl önce yapılan müracaat sonunda "Bodrum Mandarini" coğrafi tescil belgesi almalarına tüm Bodrumlu mandalina üreticileri adına büyük bir sevinçle karşıladıklarını açıkladı.
"Bodrum Mandarini Coğrafi İşaret Tescil Belgesi "ni, patent firmasıBölge Müdürü Süleyman Zemin, Bodrum İlçesi Turuncgil Üretici Birliği Başkan'ıMahmut Kocadon'a teslim etti.
Süleyman Zemin coğrafi tescil belgesinin teslimi sırasında "Özellikle odanızın ve Bodrum İlçesi Turuncgil Üreticileri Birliği'nin yoğun ve ısrarlıçalışmaları sonucunda bu belgeye ulaşıldı. Türkiye'de örnek bir çalışmadır bu. Türk Patent Enstitüsünde üç yıl süren bir işlem süreci sonucunda bu belgeyi aldık. Ama bu belgeye ulaşmamızın en büyük etkeni sizsiniz. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.
TÜKETİCİYİ ALDATMANIN CEZASI AĞIR
Süleyman Zemin, Coğrafi tescil belgesinin önemine ilişkin yaptığı açıklamasında sözlerini şöyle sürdürdü: " coğrafi işaretler bir bölgeye ait ürünlerin, korunması ile ilgili verilen belgelerdir. Bir esnaf tüketiciye Bodrum mandalinasını sunduğu zaman tüketici ikna olmuş olacak ve gerçekten Bodrum mandalinasını almış olacaktır. Coğrafi işareti üzerinde bulundurmayan ürünlere, tüketiciler kuşku ile yaklaşacaklar. Coğrafi işaret alınması ile artık sadece Bodrum da üretilen Bodrum ve çevresinde yetişen Bodrum Mandalinası gerçek değerini bulacaktır. Başka bölgelerde yetiştirilip Bodrum mandalinası diye satılan mandalinalarında kanunen yaptırımları var. Bu kişilerin tespit edilmesi, savcılığa suç duyurusunda bulunulması gerekiyor. Sattıkları ürünün Bodrum mandalinası olmamasının tespiti ile beraber cezai şartlar ortaya çıkıyor. İki yıla kadar hapis cezaları, ürünlerin toplatılması, imha edilmesi, ticaretten men olayı gibi ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklar."
COĞRAFİ İŞARET BELGESİ KONTROL EDİLMELİ
Birlik Başkanı Mahmut Kocadon ise yaptığı açıklamada " Bu belge Bodrumlular için çok önemli. Bir defa manevi yönden mandarinimize sahip çıktık. Bunun ciddi bir önemi var bizim için. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Yıllardır Bodrum mandalinasını geliştirdik ekonomimizin temel direğiydi, lokomotifiydi. Daha sonra turizm gelince mandalina kenar da kaldı. Tekrar Bodrum Ticaret Odası ve Turunçgil Birliği olarak Bodrum mandalinasını ön plana çıkarmak ve ekonomik katkı sağlamak üzere iyi bir çalışma yaptık. Yaklaşık üç senedir, hatta üç seneyi de geçen bir çalışma sonucu coğrafi işaretimiz aldık. Artık bundan sonra kimse Bodrum'un marka ismini değerlendirip başka yörelerin mandalinasını Bodrum Mandalinasıdiye satmayacak. Bunun ciddi cezaları var. Hiçbir satıcıya bu cezalarıuygulamak istemeyiz ama sonuçta biz de mevcut bahçelerimizi ve marka değerimiz korumak zorundayız. Bundan dolayı tüm tüketicilerin Bodrum Mandalinası diye satılan yerlerden mandalina alırlarken Bodrum Coğrafi işaretine bakmalarınırica ediyorum. "
MANDALİNA ÜRETİCİSİNE ÇAĞRI, MANDALİNAYA BARKOT GELECEK
Mahmut Kocadon Bodrum Mandarini yetiştiricilerine de bir çağrıda bulundu. Kocadon yaptığı çağrısında "Mandalinasını satarlarken lütfen gelip bu belgelerden birer fotokopi alsınlar tüccar arkadaşlara versinler ki, onlarda diğer, illere mandalina götürürken bu belgeleri yanlarında götürsünler ki Bodrum mandalinası'nın katma değeri yüksek olsun" dedi.
Başkan Mahmut Kocadon tescil belgesinin getirdiği haklarınıdaha iyi denetlenebilmesini sağlamak amacıyla barkodlu sistemler ile çalışmalar yapılacağını da sözlerine ekledi.
Bodrum Mandarini Coğrafi Sınırları Yarımada'nın Ortakent-Yahşi, Bitez, Gümüşlük, Turgutreis, Gündoğan, Konacık, Göltürkbükü beldeleri ve bu beldelere bağlı köyler olarak belirlendi.
(EA-MB-İK)

04.01.2013 15:35:29 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT