1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bitlis'te Hayvan Yetiştiricilerine Kaba Yem Desteği

Bitlis'te Hayvan Yetiştiricilerine Kaba Yem Desteği

Bitliste Hayvan Yetiştiricilerine Kaba Yem Desteği
A+A-

Bitlis Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz, hayvan yetiştiricilerine kaba yem desteği verileceğini belirtti. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ko

Bitlis Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz, hayvan yetiştiricilerine kaba yem desteği verileceğini belirtti.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Korkmaz, Bitlis'te 2012 yılı kış mevsiminin yoğun kar yağışlı ve uzun sürmesi ile birlikte daha sonra yeterli mevsimsel yağışın düşmemesine bağlı olarak başlayan ve devam eden kuraklık neticesinde, bitkisel üretimde verim kayıplarının yaşandığını hatırlattı. Korkmaz, "Bu duruma bağlı olarak, ilimiz çiftçilerinin borçları Bakanlar Kurulu kararı ile bir yıl süreyle ertelenmişti. Olumsuz iklim şartlarına bağlı olarak hayvansal üretimde önemli bir yeri olan kaba yemin yeterince yetiştirilememesi ve verimlerin düşmesi, hayvancılık konusunda verilen sıfır faizli krediler ve hibe destekleriyle hayvan sayılarının arttırması gibi nedenler zaten arz açığı bulunan kaba yemdeki açığın daha da büyümesine ve kaba yem fiyatlarının spekülatif hareketler sebebiyle tonunun 800 ile bin 200 liraya kadar hızlı bir şekilde artmasına yol açmıştır. Kaba yem, yetiştiricilerimize kooperatiflerimiz tarafından tonu 500 liradan satılacaktır. Toplu SMS hizmetimiz ile çiftçilere kaba yem satışı ile ilgili duyuruyu yaparak, kaba yeme ihtiyacı olan yetiştiricilerimizin ilimizde Adilcevaz, Ahlat, Güroymak ve Tatvan ilçelerimizde bulunan tarım kredi kooperatiflerine başvurmaları konusunda gerekli yönlendirmeleri sağladık. Kooperatiflerden kaba yem talebinde bulunan yetiştiricilerimizin il ve ilçe müdürlüklerimizden hayvan varlıkları ve hayvancılık tesisleri ile ilgili belge alarak başvurularını yapabileceklerdir. Kaba yem talepleri kooperatiflerce değerlendirilecek ve hayvan varlığına göre ihtiyacının üzerinde yapılan kaba yem talepleri dikkate alınmayacaktır. 31 Nisan 2013 tarihine kadar yetiştiriciye teslimi mümkün olabilecek talepler kooperatiflerce kabul edilecektir" dedi.
(VO-MSA-Y)

29.01.2013 15:31:32 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT