1. HABERLER

  2. Bitkisel Ürünler Eczanelerde Satılmalı

Bitkisel Ürünler Eczanelerde Satılmalı

Bitkisel Ürünler Eczanelerde Satılmalı
A+A-

Türk Eczacılar Birliği 2. Başkanı Arman Üney, tıbbi bitkisel ürünlerin eczanelerde satılması gerektiğini söyledi. Samsun ve Ordu Eczacı Odaları, ortaklaşa "Bitkisel Ürünler, Vitaminler ve Gıda Takv

Türk Eczacılar Birliği 2. Başkanı Arman Üney, tıbbi bitkisel ürünlerin eczanelerde satılması gerektiğini söyledi.
Samsun ve Ordu Eczacı Odaları, ortaklaşa "Bitkisel Ürünler, Vitaminler ve Gıda Takviyeleri" konulu konferans düzenledi. Samsun Büyük Oteli'nde düzenlenen konferansa, Türk Eczacılar Birliği 2. Başkanı Arman Üney, Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, Ordu Eczacı Odası Başkanı Erdal İşbakan, Samsun ve Ordu'dan gelen eczacılar katıldı. Tıbbi bitkisel ürünler ve gıda takviyeleri alanına ilişkin Türkiye'deki mevcut uygulamalarda gerek alanın tanımlanması, gerekse yasal düzenlemeler ve denetim aşamasında ciddi sıkıntıların olduğunu belirten Türk Eczacılar Birliği 2. Başkanı Arman Üney, "Türkiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan 'takviye edici gıda', 'gıda destek maddesi' adı altında ruhsat alıp bitkisel tedavi edici şekliyle piyasaya sürülen ürünler çöplüğüne dönüşmüş durumdadır. Türkiye'de fitoterapi alanında eğitim veren kurumlar esas olarak Eczacılık Fakülteleri olmasına rağmen bugün bitkilerin tedavi amaçlı kullanımı ne yazık ki çoğunlukla eczacılar kanalıyla değil, ilaç ve sağlıkla ilgili bilimsel yetkinliğe sahip olmayan kimseler tarafından yerine getirilmektedir. Hiçbir standardizasyonu olmayan bitkisel ürünler ve gıda takviyeleri, bireye özgü değerlendirmeler yapılmaksızın, herhangi bir denetime tabi olmayan mekanlardan ya da radyo, televizyon ve internet gibi iletişim kanalları ile tanıtılmakta, reklamı yapılmakta ve satışa sunulmaktadır. Söz konusu ürünler içerikleri tam kontrol edilmediği ve denetlenmediği için ölümlere varan boyutlarda geri dönülemeyecek halk sağlığı sorunlarına yol açtığı gibi sağlık harcamalarını da artırmaktadır. 2010 yılında yürürlüğe giren 'Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği' ile Türkiye'de bitkisel ilaçların sunumunda eczanelerin yetkili ve sorumlu olduğu yasal bir çerçeveye kavuşturulmuş olmasına rağmen bitkisel ilaç tanımı ve sınıflandırması açısından mevzuatta boşluklar bulunmaktadır. Dolayısıyla söz konusu ürünlerin eczaneler dışında halka sunulması olgusu varlığını sürdürmektedir" dedi.
Sorunun çözümünün bitkisel ürünlerin net bir biçimde tanımlanması olduğunu ifade eden Üney, "İnsanlarda fizyolojik değişikliklere neden olabilen ürünlerin gıda takviyesi olarak halka lanse edilmelerinin önüne geçilmesi, bu ürünlerde Sağlık Bakanlığı ruhsatlandırma koşullarının sağlanması ve bu ürünlerin etkinlik ile güvenirliklerini izleyebilmek adına ilaç döngüsü içerisine sokulmalarından geçmektedir. Piyasaya sürülecek bu tarz ürünler, bilimsel kriterlere göre incelenmiş ve onaylanmış olmalıdır. Bu ürünlerin, üretiminden tüketimine kadar tüm süreçlerde güvenli ve kaliteli olması, yeterli ve uygun şekilde etiketlenmesi gerekmektedir. Zira doğrudan insan sağlığını etkileyen, yanlış kullanımı durumunda ölümlere neden olabilen her türlü sağlık ürününün üretiminden tüketimine ve tüketimi sonrası beklenen ve beklenmeyen etkilerine kadar uzanan süreçte tek yetkili olması gereken kurum Sağlık Bakanlığı'dır. Bu nedenle, insan sağlığını ilgilendiren her ürün, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmalı, hekim önerisiyle kullanılmalı ve eczacı danışmanlığında eczaneler vasıtasıyla halka ve topluma sunulmalıdır" diye konuştu.
(GKH-SLH-CC-Y)

16.02.2013 12:56:06 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT