1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Biri tutuksuz 16 sanık, ilk kez hakim karşısına çıktı

Biri tutuksuz 16 sanık, ilk kez hakim karşısına çıktı

Biri tutuksuz 16 sanık, ilk kez hakim karşısına çıktı
A+A-

Van\'da gerçekleştirilen KCK operasyonunda, aralarında Erciş’in Çelebibağı beldesinin BDP\'li Belediye Başkanı Veysel Keser ve Van İl Genel Meclisi Başkanı Semira Varlı\'nın da bulunduğu 15\'i tutuklu, 16 BDP\'li ilk defa hakim karşısına çıktı.

Van'da gerçekleştirilen KCK operasyonunda, aralarında Erciş’in Çelebibağı beldesinin BDP'li Belediye Başkanı Veysel Keser ve Van İl Genel Meclisi Başkanı Semira Varlı'nın da bulunduğu 15'i tutuklu, 16 BDP'li ilk defa hakim karşısına çıktı. Sanıklar, sabah saatlerinde geniş güvenlik önlemleri altında yeni adalet sarayına getirildi. Çevrede yoğun güvenlik önlemi alan polis, duruşmayı takip etmek isteyen vatandaşları da üst aramasının ardından içeri aldı. Van 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Ahmet Ödül'ün başkanlık ettiği, tüm sanıkların hazır bulunduğu duruşmayı BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de izledi.
Sanıkları savunmak üzere 27 avukatın katıldığı duruşma, ilk kez adliye binasında kurulan sistemle sesli ve görüntülü kaydedildi.


Sanıkların müdafisi olarak söz alan BDP Genel Başkan Yardımcısı Beştaş, iddianamenin hukuki yanı olmadığını, sanıkların tamamının siyasi kimlikleri bulunduğunu belirterek, mahkemenin davayı yürütmeye yetkili olmadığını ileri sürdü. İddianamede, partisinin faaliyetlerinin suç delili gösterildiğini belirten Beştaş, "Siyasi partilerle ilgili davaların görülmesinde Anayasa Mahkemesi yetkilidir. Ayrıca müvekkillerimin yaptığı eylemlerin tamamı parti genelgeleriyle gerçekleşmiştir. Bu nedenle tüm sanıkların tahliyelerini talep ediyoruz" dedi.


Beştaş'ın konuşmasının ardından ara verilen duruşmanın öğleden sonraki oturumunda sanıkların kimlik tespiti yapılarak 648 sayfalık iddianamenin bir kısmı okundu. Mahkeme heyeti, iddianamenin kalan kısımlarının okunması için duruşmayı yarına erteledi.

A+A-

HABERE YORUM KAT