1. HABERLER

  2. Bio Uyumlu Yeni Materyaller, Kalp Kapakçığı Ve Kalça Kemiği Ameliyatlarında Kullanılacak

Bio Uyumlu Yeni Materyaller, Kalp Kapakçığı Ve Kalça Kemiği Ameliyatlarında Kullanılacak

Bio Uyumlu Yeni Materyaller, Kalp Kapakçığı Ve Kalça Kemiği Ameliyatlarında Kullanılacak
A+A-

Bio uyumlu yeni materyallerin, tıpta büyük gelişme sağlayacağı bildirildi. Fayetteville State University öğretim üyelerinden Dr. Daryush Ila, İzmir Üniversitesi'ne konuk oldu. Rektör Prof. Dr. Kayh

Bio uyumlu yeni materyallerin, tıpta büyük gelişme sağlayacağı bildirildi.
Fayetteville State University öğretim üyelerinden Dr. Daryush Ila, İzmir Üniversitesi'ne konuk oldu. Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş ile bir araya gelen Ila, çalışmalarını sürdürdüğü "Bio uyumlu yeni materyallerin yaratılması" konusunda da akademisyenlere sunum yaptı.
Dr. Daryush Ila, İzmir Üniversitesi'nde yaptığı sunumunda, bio uyumlu yeni materyallerin oluşturulması halinde, kalp kapakçığı ve kalça kemiği ameliyatlarından ilaçların damar içinde kontrollü verilmesine kadar, pek çok alanda büyük gelişmeler yaşanacağını söyledi. Sunumunda, yüksek enerji taşıyan iyon huzmelerinin (ion beams) kullanılarak materyallerin özelliklerinin tıp ve biyoloji dallarında nasıl değiştirildiği konusunu ele alan Dr. Ila, içinde bulunduğu ekibin çalıştığı konularda az sayıda araştırma yapıldığını ancak bu araştırmalarla bio-uyumlu yeni materyallerin oluşturulmasını amaçladıklarını dile getirdi. Dr. Ila, yeni ürünlerin hücre yapışmalarının kontrolü, damar içinde ilaçların kontrollü bir biçimde verilmesi, kalp kapakçıkları ve kalça kemiği ameliyatları gibi alanlarda kullanılan polimerlerin yüzeylerinde geliştirilmiş özellikler sağladığını açıklayarak, uygulamalardan bazı örnekler verdi.
Sunum sonunda Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, Dr. Daryush Ila'ya plaket verdi ve teşekkür etti.
(HD-SO-Y)

18.02.2013 10:36:56 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT