1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bin Yıllık Çınar Ağacı Koruma Altına Alındı

Bin Yıllık Çınar Ağacı Koruma Altına Alındı

Bin Yıllık Çınar Ağacı Koruma Altına Alındı
A+A-

Osmaniye'nin Kadirli ilçesi Kösepınarı köyü Topaktaş Yaylası Nacaklı mevkiindeki bin yıllık olduğu tahmin edilen çınar ağacı koruma altına alındı. Yaşar Kemal'in ünlü romanı İnce Memed hikayesinde de

Osmaniye'nin Kadirli ilçesi Kösepınarı köyü Topaktaş Yaylası Nacaklı mevkiindeki bin yıllık olduğu tahmin edilen çınar ağacı koruma altına alındı.
Yaşar Kemal'in ünlü romanı İnce Memed hikayesinde de geçen çınar ağacı Kadirli Orman İşletme Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı. Çevresi tel örgü ile çevrilen ve "Anıt Ağacı" levhası dikilen çınar ağacı için köylüler Kadirli Orman İşletme Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ettiler. Halk arasında ata çınarı olarak bilinen ağaç ile ilgili köydeki yaygın söylentiye göre, "Elli yıl önce bir gün buradan geçen bir düğün alayı yağmura yakalanmış. Gelin ile damat yağmurdan korunmak için çınarın kovuğuna sığınmış ve gerdek gecesini burada geçirmişler. İlk çocuklarının ismini çınar koymuşlar" dedi.
Kadirli Orman İşletme Müdürü Ferdi özer' ise koruma altına alınarak anıt ağaç adı verilen çınarın 900 yaşında, yüksekliğinin ise 10.50 cm, gövde çevresinin 9 metre ve kapladığı alanın ise 22.5 metrekare olduğu belirtti.
(SLÇ-ÖK-Y)

09.01.2013 13:48:00 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT