1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. BİM Aktuel Ürünleri - 5 Ağustos BİM Aktuel Ürünleri

BİM Aktuel Ürünleri - 5 Ağustos BİM Aktuel Ürünleri

BİM Aktuel Ürünleri - 5 Ağustos BİM Aktuel Ürünleri
A+A-

BİM Aktuel Ürünleri - 5 Ağustos BİM Aktuel Ürünleri, Türkiye'nin her yerinde şubesi bulunan BİM indirim reyonu ile dikkatleri üzerine topladı.

Rekabet Kurulu, özel havayolu şirketlerinin şikayeti üzerine yaptığı incelemede iç hatlarda slot (havaalanına iniş kalkış izni), yurtdışı hatlarda da ikili anlaşmalarla ilgili mevzuatın THY lehine olduğuna karar verdi. Kurul, havayolu taşımacılığında rekabeti bozucu etkisi olan düzenlemelerin değiştirilmesini, THY ile ilişkili olmayan bağımsız bir slot düzenleyici kurulun oluşturulmasını istedi. Ancak Ulaştırma Bakanlığı, Rekabet Kurumu’nun uyarısına rağmen 3 yıldır mevzuatta değişiklik yapmadı. Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Başkanı Sertaç Haybat, özellikle yurtdışında uçuş kısıtlaması olan bölgelerdeki yeni uçuş frekans tahsislerinde sorun yaşadıklarını vurguladı. En son Rusya’yla yapılan anlaşmayla Moskova-İstanbul hattında Pegasus’a 7 frekans uçma hakkı verildiğini, bunların sadece 3’ünün Pegasus’a tahsis edildiğini belirten Haybat, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün diğer 4 frekansı ise Moskova’ya zaten onlarca seferi olan THY’ye verdiğini söyledi. Uçak trafiği yoğun havaalanlarından iniş kalkış izinlerini planlayan Slot Koordinasyon Merkezi’nin, Devlet Havalimanları İşletmesi bünyesinde olmasının bağımsızlık ilkesine aykırı olduğunu belirten Haybat, “Slot tahsisleri objektif kriterlere göre hareket eden bağımsız, şeffaf bir kurul tarafından gerçekleştirilmeli.” dedi. Haybat, özel sektörün gelişmesinin önündeki rekabet engelinin tüketicilerin daha uygun fiyata bilet almasının önüne geçtiğine dikkat çekti.

Özel havayolu şirketi Pegasus, 2010 yılında Türk Hava Yolları’nı (THY), ‘İstanbul çıkışlı hatlarda hakim durumunu kötüye kullandığı’ gerekçesiyle Rekabet Kurumu’na şikayet etti. Rekabet Kurulu, THY’nin ihlali olmadığına karar verdi. İdare Mahkemesi ise Rekabet Kurulu’nun bu kararını ‘incelemenin eksik yapıldığı’ gerekçesiyle iptal etti. THY hakkında açılan ikinci bir rekabet ihlali soruşturması sürüyor. Kurul, THY ile ilgili kararında önemli bir tespite de yer verdi. Kararda özellikle THY’nin slot hakları ve bazı ikili anlaşmalarda tek taşıyıcı olarak belirlenmesinin pazardaki rekabeti olumsuz etkilediği kaydedildi. Kurul kararında yüzde 49 hissesi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın elinde bulunan THY’ye önemli bir rekabet avantajı sağlayan bu uygulamaların havacılık sektöründe yapısal sorunlara yol açtığı, sektörde adil rekabet koşullarının bozulmasına etki ettiği görüldüğü belirtildi. Rekabet Kurulu’nun tespitine göre uçak trafiği yoğun havaalanlarına iniş kalkış müsaadelerini veren Slot Koordinasyon Merkezi’nin DHMİ bünyesinde olması rekabet açışından sakıncalar doğuruyor. 

bimaktuel-video-3337.jpg

A+A-

HABERE YORUM KAT