1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bilim Komitesi Ve Dsi Heyeti Hasankeyf'i Ziyaret Etti

Bilim Komitesi Ve Dsi Heyeti Hasankeyf'i Ziyaret Etti

Bilim Komitesi Ve Dsi Heyeti Hasankeyfi Ziyaret Etti
A+A-

Ilısu Projesi Bilim Komitesi üyeleri Batman'ın antik kenti olan Hasankeyf ilçesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Ilısu Projesi Bilim Komitesi Başkanı Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya ile kom

Ilısu Projesi Bilim Komitesi üyeleri Batman'ın antik kenti olan Hasankeyf ilçesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
Ilısu Projesi Bilim Komitesi Başkanı Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya ile komite üyeleri Prof. Dr. Ahmet Mete Saatçi, Prof. Dr. Hayat Erkanal, Prof. Dr. Ahmet Samsunlu, Prof. Dr. İlter Turan, Doç. Dr. Vasıf Şahoğlu, Yrd. Doç. Taner Yiğit, Turan Hazar ile sekreter İdil Yılmaz'dan oluşan heyet, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Akbaş ve uzman personeli, DSİ Genel Müdürlüğü Barajlar ve HES Dairesi Başkanı Ergün Üzücek ve personelleri, Emlak ve Kamulaştırma Daire Başkanlığı Daire Başkan Yardımcısı Dr. Ali Kılıç Özbek ve personelleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültürel Varlıklar ve Müzeler Genel Müdürlüğü temsilcilerinin katılımından oluşan heyet, DSİ 16. Bölge Müdürü Mahmut Dündar eşliğinde Hasankeyf İlçe Kaymakamı Ceyhun Dilşad Taşkın'ı makamında ziyaret etti. Yapılan ziyaret kapsamında bilim komitesi; İlçe Kaymakamı Ceyhun Dilşad Taşkın'dan ilçe halkının yeni Hasankeyf yerleşim alanı ile ilgi görüşleri ve mevcut yerleşik alanındaki gündelik yaşantıları ile ilgili bilgi aldı. Bilim komitesi; İlçe Kaymakamı Ceyhun Dilşad Taşkın ile birlikte Hasankeyf Kalesi, El-Rızık Camii, Zeynel Bey Türbesi ve yeni yerleşim alanını gezdi. Yeni yerleşim yerinde devam eden 1. ve 2. etap üst yapı çalışmaları, kültürel varlıklar konusunda saha çalışmaları hakkında bilgi edinen heyet, Hasankeyf ilçesininsSosyo ekonomik ve çevresel boyutu hakkında görüş alışverişinde bulundu. Yaklaşık 3 saat süren incelemelerin sonucunda bilim komitesi memnuniyetini dile getirerek ilçeden ayrıldı.
(MŞY-AKK-Y)

11.02.2013 12:36:13 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT