1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bilal-i Habeş Mescidi'nde restorasyon çalışmaları

Bilal-i Habeş Mescidi'nde restorasyon çalışmaları

Bilal-i Habeş Mescidinde restorasyon çalışmaları
A+A-

MERSİN - Mersin'in Tarsus ilçesinde sahabe efendilerimizden Bilal-i Habeş Mescidi'nde restorasyon çalışmaları devam ediyor.Bilal-i Habeş Mescidi'nde yapılan restorasyon çalışmalarında 2. aya gi

MERSİN - Mersin'in Tarsus ilçesinde sahabe efendilerimizden Bilal-i Habeş Mescidi'nde restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Bilal-i Habeş Mescidi'nde yapılan restorasyon çalışmalarında 2. aya girildi. Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar titizlikle sürdürülüyor. Restorasyon çalışmalarının 2 ay içerisinde tamamlanması bekleniyor. Restorasyon kapsamında mescidin iç ve dış mekanının tamamen elden geçirileceği ve yanına bir şadırvan inşa edileceği bildirildi.

Arap ordularının Tarsus'u fethi sırasında Hazreti Peygamber Efendimizin müezzini Bilal-i Habeşi, şimdiki mescidin bulunduğu yerde ezan okuyup namaz kıldırmıştır. Kutsal sayılan bu yere daha sonraları mescit yapıldı. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, Osmanlı kayıtlarında 1519 yılında Bilal-i Habeş adına kurulan bir vakfın kayıtlarının ele geçmesi, mescidin bu tarihten önce varlığına işaret ediyor.
CİHAN

A+A-

HABERE YORUM KAT