1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Biga'da Kuduz Alarmı

Biga'da Kuduz Alarmı

Bigada Kuduz Alarmı
A+A-

Çanakkale'nin Biga Kaymakam Fatih Genel, vatandaşları kuduz vakalarına karşı uyardı. Özellikle tilki ve çakallardan evcil hayvanlara bulaşan bir kuduz gerçeği ile karşı karşıya olunduğunu bildiren

Çanakkale'nin Biga Kaymakam Fatih Genel, vatandaşları kuduz vakalarına karşı uyardı.
Özellikle tilki ve çakallardan evcil hayvanlara bulaşan bir kuduz gerçeği ile karşı karşıya olunduğunu bildiren Genel, yaptığı açıklamada, "İlçemizde yaban hayvanlardan kaynaklanan, bilhassa tilki ve çakallardan evcil hayvanlara bulaşan bir kuduz gerçeği ile karşı karşıyayız. Devletin ilgili birimleri ellerinden geleni yapıyor. Ama bu yabani hayvanlardan bulaştığı için kısa sürede sonuç almak o kadar kolay değil. Burada üreticilerimize büyük görev düşüyor. Benim tavsiyem, özellikle kümes hayvancılığı yapanlar, tesisin etrafını kafes telle tamamen çevirmeli. Dışarıdan bir kedi bile tesise girememelidir. Ölen kümes hayvanları kesinlikle dışarı atılmamalı. Uygun şartlarda gömülmeli. Büyükbaş hayvancılık yapanlar da tesisin etrafını kafes telle çevirmeli. Kontrolsüz giriş çıkış olmamalı. Yani herkes ekmek teknesine önce bir sahip çıksın. Bu hep birlikte mücadele edersek başarılı olabileceğimiz bir konu" dedi.
Genel, normal davranış sergilemeyen tilki, çakal, köpek gibi hayvanlardan birini gören vatandaşların İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bilgi vermelerini istedi.
(ST-GD-MŞ)

16.02.2013 16:26:55 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT