1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Beü Tez Çalışmaları Uluslararası Erişime Açıldı Serkan Arat Zonguldak

Beü Tez Çalışmaları Uluslararası Erişime Açıldı Serkan Arat Zonguldak

Beü Tez Çalışmaları Uluslararası Erişime Açıldı  Serkan Arat    Zonguldak
A+A-

Bülent Ecevit Üniversitesi'nde (BEÜ) üretilen lisansüstü tez çalışmaları, ulusal ve uluslararası erişime açıldı. BEÜ'den yapılan yazılı açıklamada, "Üniversitemizde üretilen akademik bilgi içerisin

Bülent Ecevit Üniversitesi'nde (BEÜ) üretilen lisansüstü tez çalışmaları, ulusal ve uluslararası erişime açıldı.
BEÜ'den yapılan yazılı açıklamada, "Üniversitemizde üretilen akademik bilgi içerisinde oldukça önemli bir yer tutan lisansüstü tezlerin toplum yararına kullanılması amacıyla, BEÜ bünyesinde üretilmiş lisansüstü tez çalışmalarının tümü, ilgili enstitülerin web sayfalarına yüklendi. Tüm çalışmalarında kamu yararını gözeten BEÜ tarafından, derslere ait sunu ve görsellerin bölümlerin web sayfalarına yüklenmesinin ardından, önemli bir adım daha atılarak Üniversite bünyesinde üretilen lisansüstü tez çalışmalarının tümü, ilgili enstitülerin web sayfalarında yerini aldı. Böylelikle, kuruluşundan bugüne kadar üniversitemiz bünyesinde üretilmiş toplam bin 204 lisansüstü tez çalışmasının Türkçe ve İngilizce özetleri ulusal ve uluslararası erişime açılmış oldu. Kurulduğu 1992 yılından bugüne kadar Bülent Ecevit Üniversitesinden mezun olan lisansüstü öğrenci sayılarıyla ilgili çeşitli istatistik bilgiler bulunmaktadır. BEÜ lisansüstü öğrencilerinin mezun oldukları enstitülere göre dağılımı incelendiğinde, 1418 öğrencinin Fen Bilimleri Enstitüsünden diploma almaya hak kazandığı görülüyor. BEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü, toplam 274 mezun öğrenci sayısı ile ikinci sırada yer alırken, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ise mezun ettiği 70 öğrenci ile üçüncü sırada yer alıyor. Bugüne kadar BE'den mezun olan toplam bin 762 öğrencinin, bin 639'u yüksek lisans, 123'ü ise doktora derecesi almaya hak kazandı. Yüksek lisans derecesi alan öğrenciler içerisinde 558 öğrenci ise, tezsiz yüksek lisans kapsamında lisansüstü diploma almaya hak kazandı. Dolayısıyla, toplam bin 204 öğrenci bir tez çalışması yaparak üniversitemizden lisansüstü diploma aldı. Söz konusu, bin 204 öğrencinin tez çalışmalarının Türkçe ve İngilizce özetleri, ilgili enstitülerin web sayfasına yüklendi" denildi.
Öte yandan konuyla ilgili olarak bir değerlendirme yapan BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, "Üniversitemizde üretilmiş olan lisansüstü tez çalışmalarının web sayfalarına yüklenerek görünürlüklerinin arttırılması, söz konusu çalışmaların yaygın etkilerini artıracaktır. Bu bağlamda, önümüzdeki dönemde de, üniversitemizde üretilen akademik bilgilerin kamuya açılması çalışmalarına devam edileceğini ifade etmek istiyorum" dedi.
(SA-SA)

30.01.2013 10:38:52 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT