1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Betonlaşma AKP'den, Ruhsat DBP'den

Betonlaşma AKP'den, Ruhsat DBP'den

Betonlaşma AKP'den, Ruhsat DBP'den
A+A-

Van halkının tepkisi ciddiye alınmadı.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı meydan okudu:“Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Edremit'e Yapılacak”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Edremit TOKİ afet konutları yaşam alanında göl manzaralı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü hizmet binası ile ilgili basında yer alan haber ve tepkiler üzerine açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında 4 bloktan oluşan bina inşaatı için Edremit Belediyesi’nden ruhsat alındığını, binanın Edremit’te yapılacağını duyurdu.

"Van ilinde, 23.10.2011 ve 09.11.2011 tarihlerinde meydana gelen depremlerden sonra, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binası hasar görmüş ve yıktırılmıştır. Bakanlığımızca yeni binamız Edremit İlçesinde planlanmış ve ihale edilmiştir.

2014 Yılı Yatırım Programında yer alan ve Van İli Edremit İlçesi Eski Camii Mahallesi 192 ada, 12 parsel ve kısmen 184 ada, 17 parselde yapılması planlanan Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Hizmet Binası (B+Z+2 kat, 8.520 m2) inşaat ihalesi 16.12.2013 tarihinde yapılmıştır.

21.03.2014 tarihinde 4.444.444,00 TL sözleşme bedeli ile Köroğlu Enerji Elk. İnş. Taah. San ve Tic. Ltd. Şti. ile sözleşme imzalanmış olup, 25.03.2014 tarihi itibari ile firmaya yer teslimi yapılmış olup, ilgili belediyesinden ruhsat alınamadığı için ancak 10.07.2014 tarihinde Edremit ilçe belediyesinin ruhsat işlemleri tamamlanıp ruhsat evrakı alındıktan sonra fiili olarak işe başlanmıştır.

Bugün itibariyle A blok bodrum kat betonarme imalatları yapılmakta olup, hizmet binası dilatasyonlu (A,B,C,D) 4 bloktan oluşmaktadır."

VATANDAŞLAR “PARK YEŞİL ALAN OLSUN” DEDİ

Edremit’te betonlaşmaya karşı çıkan vatandaşlar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binasının yapılmasında inat edilen yere park, spor alanı, yeşil alan yapılmasını istiyor. Vatandaşların, Ak Parti Van Milletvekillerinin ve il başkanlarının,  siyasi partilerin, meslek odalarının ve  sivil toplum kuruluşlarının Edremit'te betonlaşmaya karşı çıkmasına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın göl manzaralı bina yapma kararından  dönmemesi  Van'da büyük üzüntü yarattı. 

BİNANIN RUHSATI EDREMİT BELEDİYESİNDEN

Demokratik Bölgeler Parti’li (DBP)   Edremit Belediye Başkan Sevil Rojbin Çetin’in daha önce  “ Edremit’te betonlaşmaya izin vermeyeceğiz”    basında yer alan açıklamasına rağmen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün göl manzaralı bina inşaatına ruhsat vermesi vatandaşlar arasında üzüntü ve şaşkınlıkla karşılandı.  Ruhsat verilmesine tepki gösteren vatandaşlar şunları söyledi: “ Edremit’te betonlaşma AKP’den, ruhsatı DBP’den oldu.  Vatandaş betonlaşmada beklemediği bir çalım yemiştir.   Bakanlık açıklamasında ‘ gerçek dışı’ dediği şey nedir? Bina Edremit’te göl manzaralı değil mi? Bu ifadeye anlam veremedik.   ”

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT