1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Besni'de Umre Yolcularına Seminer Verildi

Besni'de Umre Yolcularına Seminer Verildi

Besnide Umre Yolcularına Seminer Verildi
A+A-

Besni Müftülüğü tarafından, umreye gidecek olan vatandaşlar için Hacı Reşit Camii'nde seminer düzenlendi. Düzenlenen seminerde konuşan İlçe Müftüsü Hanifi Damar, "Muhterem kardeşlerim, Cenabı Allah

Besni Müftülüğü tarafından, umreye gidecek olan vatandaşlar için Hacı Reşit Camii'nde seminer düzenlendi.
Düzenlenen seminerde konuşan İlçe Müftüsü Hanifi Damar, "Muhterem kardeşlerim, Cenabı Allah'a sonsuz şükürler olsun ki, pek çok kimseye nasip olmayan böyle önemli bir ibadeti sizlere nasip eylemiştir. Gerçekten fevkalade bir ibadeti, umre ibadetini ifa etmek üzere inşallah önümüzdeki günlerde kutsal yolculuğa hareket edeceksiniz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde buyuruyor ki; 'Hacca ve umreye gelen Müslümanlar, kendi vatanlarında yaşayan din kardeşlerinin temsilcileridir.' Sizleri biz, bütün Adıyaman'ın, Besni'nin temsilcileri olarak oraya gönderiyoruz. Bu bilinç ve şuurla oralara gideceksiniz ve sadece kendiniz için değil, bizler için de dua ve niyazda bulunacaksınız. O mübarek yerlerde, kutsal topraklarda inşallah bizler için dua edeceksiniz. Değerli kardeşlerim, tabii ki bizler oraya normal bir turistik seyahat amacıyla gitmiyoruz. Biz o kutsal topraklara Allah rızası için gidiyoruz ve mümkün mertebe kendimizi ibadete vereceğiz. Bol bol tavaf edeceğiz, Kur'an-ı Kerim okuyacağız, kaza namazları, nafile namazları kılacağız, ziyaret mahallerine ziyarette bulunacağız. Mümkün mertebe dini amaçlı, ibadet amaçlı hareket ve davranışlarda bulunacağız. Kendimizi alışverişe, ticarete kaptırmayacağız. Bu bakımdan her zaman elimize geçmeyecek önemli bir fırsata sahip olacağız. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyuruyor ki; 'Harem-i Şerif'te Kabe'de kılınan bir namaz, diğer camilerde, mescitlerde kılınan namazlardan 100 bin defa daha üstündür.' Dolayısıyla böyle bir fırsatı iyi değerlendirelim. Diğer insanlarla da orada hoşgörümüzü sürdüreceğiz, kavga ve dövüşten kaçınacağız. Orada kin ve hakaret davranışlarına yer yoktur. İnşallah Cumartesi günü akşam 22.00'da Besni'den Gaziantep'e, oradan da Cidde'ye hareket edeceksiniz. O mübarek yerlerde bizleri de hatırlayın, bizlerden de dualarınızı esirgemeyin" ifadelerini kullandı.
Konuşmanın ardından Çat Camii imamı Hasan Doğan ise, umrede yapılması gerekenler hakkında bilgiler verdi. Besni'den ilk kafile, Çat Camii imamı Hasan Doğan başkanlığında 9 Şubat Cumartesi günü yola çıkacak ve 2 Mart'ta yurda dönecek.
Öte yandan, hac kayıtlarının da 4-22 Şubat tarihleri arasında olacağı öğrenildi.
(RK-SO-Y)

06.02.2013 13:21:08 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT