1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Besni Üzümü Organik Olacak

Besni Üzümü Organik Olacak

Besni Üzümü Organik Olacak
A+A-

Besni üzümünün organik olarak yetiştirilmesi ve sertifikalandırılması amacıyla, Besni Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından çalışma başlatıldı. Bu doğrultuda proje hazırladıklarını belirt

Besni üzümünün organik olarak yetiştirilmesi ve sertifikalandırılması amacıyla, Besni Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından çalışma başlatıldı.
Bu doğrultuda proje hazırladıklarını belirten Besni Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Kösekul, projenin yüzde 75 devlet destekli, yüzde 25 vatandaş katkısı ile gerçekleştirileceğini belirtti.
Kösekul, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "İlçemizde eskiden beri yetiştiriciliği yapılan ve ilçe adı ile özdeşleşen Besni üzüm çeşidinin organik olarak yetiştiriciliğinin yapılarak sertifikalandırılması amacıyla, ilçemize bağlı Çorak köyünde bir bilgilendirme toplantısı düzenledik. Müdürlüğümüz teknik personelince düzenlenen toplantıda köylü vatandaşlarımız konuyla ilgili bilgilendirildi. Besni üzümünün organik olarak yetiştirilmesi ve sertifikasyon işlemlerinin yapılması için yüzde 75 devlet destekli, yüzde 25 vatandaş katkıları ile gerçekleştirilecek olup, proje sonunda Besni üzümü organik olarak tescillenecek, ulusal ve uluslararası pazarlarda organik ürün olarak pazarlanacaktır. İlçemiz genelinde halihazırda yaklaşık bin 500 dekar alanda yetiştiriciliği yapılan Besni üzümünün 750 dekarlık bir kısmı Çorak köyünde yapılmakta olup, bu köyümüzde organik üzüm yetiştiriciliğin bir sektör haline gelmesi ve yetiştirilen üzümün daha kaliteli ve iyi pazarlanması hedeflenmektedir."
(RK-SO-Y)

29.01.2013 12:05:32 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT