1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Beslenme Ve Diyet Uzmanı Fatma Şen:

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Fatma Şen:

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Fatma Şen:
A+A-

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Şen, obezitenin Türkiye'de giderek yaygınlaşan bir hastalık olduğunu söyledi. Tedavi edilmemesi halinde obezitenin bir çok hastalığına neden olduğunu belirten Şen, "O

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Şen, obezitenin Türkiye'de giderek yaygınlaşan bir hastalık olduğunu söyledi.
Tedavi edilmemesi halinde obezitenin bir çok hastalığına neden olduğunu belirten Şen, "Obezite tedavisinde amaç daha sağlıklı bir kiloya inmek ve bu kiloyu korumaktır. Sağlıklı kiloya inmek doğal olarak estetik olarak da bir iyileşme sağlayacaktır ancak obezite tedavisinin amacı hiçbir zaman estetik değildir.Aşırı kilonun kişide yaratmış olduğu yandaş hastalıkların iyileştirilmesi yada oluşumunun engellenmesi için gerekli olan kilo kaybı herkes de farklı olacaktır. Aşırı kilonun oluşum nedeni de her hastada farklı olduğundan tüm hastalarda kesin sonuç verecek bir mucize yol da yoktur. Hasta uzman bir ekip tarafından değerlendirilmeli aşırı kilonun oluşum nedeni ortaya konmalı ve kişiye özel bir tedavi yolu oluşturulmalıdır" dedi.
Yüzde 10'luk bir kilo kaybının bile sağlık açısından çok olumlu sonuçlar doğuracağı ifade eden diyetisyen Fatma Şen, "Yavaş (haftada 1-1,5 kilo) ancak düzenli kilo vermek ve bu kilo kaybını korumak amaçlanmalıdır.Aşırı kilo tedavisinde öncelik yemek ve davranış alışkanlıklarının değiştirilmesi ve enerji tüketiminin artırılmasıdır. Bu önlemlerin yeterli olmaması durumunda ise ilaç kullanımı yada cerrahi girişimler söz konusu olabilir" diye konuştu.
(EFE)

01.02.2013 13:44:36 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT