1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Berlin Duvarı'nın Yıkılış Tarihi ( Google özel doodle )

Berlin Duvarı'nın Yıkılış Tarihi ( Google özel doodle )

Berlin Duvarı'nın Yıkılış Tarihi ( Google özel doodle )
A+A-

Google güne özel bir doodle hazırlayarak Berlin Duvarı yıkılışının 25. yılını unutmadı. Nedir bu berlin duvarı ve google neden özel olarak doodle hazırladı sorularının cevabı haberimizin içerisinde

Google güne özel bir doodle hazırlayarak Berlin Duvarı yıkılışının 25. yılını unutmadı. Nedir bu berlin duvarı ve google neden özel olarak doodle hazırladı sorularının cevabı haberimizin içerisinde.

Berlin Duvarının yıkılışını Google özel bir doodle hazırlayarak internet kullanıcılarına duyurdu. Ülkede Berlin Duvarının yıkılmasının 25'inci yılı nedeniyle festivaller düzenleniyor. Hafta sonunu dolu dolu geçirmeyi planlıyorlar. Bu durum da bazı müzik gruplarının da sahne alması bekleniyor. 

Şehrin belli başlı noktalarında 25. yılı hatırlatan animasyonlar dev ekranlardan halka gösteriliyor. 

GOOGLE, BERLİN DUVARININ YIKILIŞINI UNUTMADI

Ülkelerin önemli gün ve tarihlerin unutmayan Google Berlin Duvarının yıkılışını da unutmadı ve bugün için tarihe geçecek özel bir doodle hazırladı.

berlin-duvarinin-yikilisinin-25.-yil-donumu.jpg


SOVYETLER BİRLİĞİ BAŞKANI GORBAÇOV: 'AVRUPA HALKLARININ BAYRAMI'

Öte yandan Sovyetler Birliği'nin son lideri Mihail Gorbaçov da kutlamalar çerçevesinde Berlin'e geldi. Gorbaçov, "Bild" gazetesi için kaleme aldığı makalede, duvarın yıkılmasını "Avrupa halklarının bayramı" olarak niteledi. Yazıda, "Berlin Duvarı insanları ve aileleri ayırmakla kalmadı; birbirlerini karşılıklı olarak nükleer savaş kıyametiyle tehdit eden, Avrupa ve dünyadaki kamplaşmanın sembolüydü" ifadelerine yer verildi.
Gorbaçov, Almanların Berlin Duvarı'nı yıkarak Soğuk Savay'ın sona ermesine önemli katkı sağladığını savundu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin Duvarı'nın, dünyanın iki bloğa ayrılmasının bir sembolü olduğunu söyledi.

Merkel, başkent Berlin'de bilim adamlarının projelerini tanıttığı "Falling Walls Conference" adlı etkinliğin açılış konuşmasını yaptı.

Berlin Duvarı'nın yıkılmasının 25. yıl dönümünün kutlandığına işaret eden Merkel, "Bu gün bize, insanların özgürlük arzusunun uzun süre bastırılamayacağını gözler önünde seriyor" dedi.

Eski Doğu Almanya'da devlet baskısına ve engellemelere karşı, korkularını yenen vatandaşların sayısının 1989 yılında arttığını ifade eden Merkel, yerel seçimlerde usulsüzlüklerin ortaya çıkarıldığını, açık bir şekilde fikirleri tartışmak için kiliselerde bir araya gelindiğini, haklarını aramak için gruplar oluştuğunu ve talepler için sokaklara çıkıldığını anlattı.

Doğu Almanya'nın 40. kuruluş yıldönümü olan 7 Ekim 1989'de görkemli bir şekilde kutlama yapıldığını, ancak aynı zamanda barışçıl eylemleri yapanların peşine de düşüldüğünü belirten Merkel, o dönemde yine de insanların pazartesi akşamları yapılan gösterilere katıldığını hatırlattı.

Başbakan Merkel, "Medeni cesaret gösteren vatandaşların sayısı arttı. İki Almanya arasında sınırların kalkmasını onların cesaretine borçluyuz" dedi.

İnsanların kendi kaderini ele almasıyla Avrupa'nın bölünmesinin ve soğuk savaşın "tarih olduğunu" vurgulayan Merkel, "Bugün Avrupa Birliği çatısı altında 28 ülkeden yaklaşık 500 milyon insan yaşıyor ve bazıları da bu topluma girmeyi arzuluyor” dedi.

Birinci Dünya Savaşı, Nasyonal Sosyalizm ve İkinci Dünya Savaşı dönemlerinin ardından Avrupa ülkelerinin bir araya gelemediğini ve soğuk savaşın başladığını anımsatan Merkel, "Almanya, Avrupa ve dünya iki bloğa ayrılmıştı. Berlin'in ortasından geçen duvar, bunun için bir sembol oldu" şeklinde konuştu.

9 Kasım 1989'dan önceki günlerde artan protesto gösterilerine rağmen Berlin Duvarı'nın yıkılacağını kimsenin mümkün görmediğini ifade eden Merkel, "Evet, özgürlüğü elde etmek için mücadelede bulunmak cesaret ister. Özgürlüğü kullanmak da cesaret ister" diye konuştu.

Batı Afrika'daki Ebola virüsü salgınına da değinen Merkel, bu hastalığı durdurmak için araçlar ve yolları arama konusunda Alman bilim adamlarının da yapılan çalışmalarda yer aldıklarını belirtti.

İhmal edilen ve yoksulluktan kaynaklanan sağlık alanlarına daha fazla dikkati çekmek istediğini ifade eden Merkel, "Salgının bu kadar belirgin olmadığı dönemde, yeteri kadar buna dikkat çekilseydi, muhtemelen bir aşı bulurduk" dedi.

Berlin duvarının yıkılışı, berlin duvarının tarihi, berlin duvarı yıkılışının 25. yıl dönümü gibi başlıkları merak ediyorsanız haberimizi iyice okuyunuz. Okur dostu Wanhaber.

A+A-

HABERE YORUM KAT