1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Belediyeden VEDAŞ'a Yasal İşlem!

Belediyeden VEDAŞ'a Yasal İşlem!

Belediyeden VEDAŞ'a Yasal İşlem!
A+A-

Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı, imzalanan protokole rağmen kaldırım üzerindeki direkleri kaldırmadığı gerekçesiyle Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ) hakkında yasal işlem başlattı.


Van Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kentte yol üzerinde görme engelli vatandaşlar için yapılan kabartmalı şeritlere ilişkin bazı yayın organlarında haberler çıktığı hatırlatıldı. Kaldırım üzerinde bulunan elektrik direklerinin kaldırılmasına dair 23 Ocak 2014 tarihinde dönemin VEDAŞ Yatırım Grup Müdürü Tahsin Uzunselvi, Sistem İşletme Grup Müdürü Beytullah Özbayram ve Van Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşler Müdürü Mehmet Özköseoğlu, Van Belediyesi Fen İşler Müdürü Bekir Kıran’ın da katıldığı toplantıyla protokol yapıldığı ifade edildi. Açıklamada, imzalanan protokole değinilerek şöyle denildi: "İmzalanan protokolün bir maddesinde aynen şöyle denilmektedir. 'Belediyemizin yazılı talebi ile yol genişletme, kaldırım ve asfaltlama çalışmalarının bulunduğu güzergahlarda yola denk gelen ve küçük çaplı çalışma gerektiren elektrik direkleri bir hafta içerisinde kaldırılacaktır. Çalışmaların tamamlanıp şehir içi yer altı elektrik şebekesi tesisinin yapılmasının ardından söz konusu çalışmanın yapıldığı bölgelerde bu tarihten sonra yapılacak her türlü alt yapı çalışması şehir içi yer altı elektrik şebekesinin korunması ve çevre güvenliği açısından VEDAŞ’ın bilgisi ve kontrolü altında gerçekleştirilecektir. Belediye bunun sağlanabilmesi için her türlü organizasyon ve düzenlemeyi yapacak ve koordinasyonunu sağlayacaktır.’ Bu maddeye rağmen yapılan protokolün gereği yerine getirilmemiştir." 


VEDAŞ ile yapılan protokolün ardından özellikle kaldırımlar üzerinde bulunan elektrik direklerinin kaldırılması için defalarca yapılan yazılı başvurulara rağmen VEDAŞ’ın bu konuda sessiz kaldığı ve yazılı başvurulara cevap vermeyerek mağduriyetlere neden olduğu kaydedilen açıklamada, "Van Büyükşehir Belediyesi olarak daha önce VEDAŞ’a yazılan resmi yazılarda kent içerisinde bulunan direklerin tehlike arz ettiği ve kaldırılması için çalışma yapması gerektiğini belirtmemize rağmen VEDAŞ bu konuda sessiz kalmıştır. Van Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliğimiz, 21 Kasım 2014 tarihinde VEDAŞ’a protokolün gereğini yerine getirmediği gerekçesiyle hukuki işlem başlatmıştır. Yapılan yazılı başvurularla protokolü halkımızın ve kamuoyunun bilgisine sunuyoruz” denildi.

A+A-

HABERE YORUM KAT