1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Belçikalı Tekin Ailesi, Dava Kararını Charleroı'de Protesto Etti

Belçikalı Tekin Ailesi, Dava Kararını Charleroı'de Protesto Etti

Belçikalı Tekin Ailesi, Dava Kararını Charleroıde Protesto Etti
A+A-

2009 yılında Belçika hapishanesinde hayatını kaybetmesinin ardından konuya ilişkin yargılanan gardiyanların serbest kalmasıyla tartışma gündemi oluşturan Mikail Tekin davasında temyize giden acılı ail

2009 yılında Belçika hapishanesinde hayatını kaybetmesinin ardından konuya ilişkin yargılanan gardiyanların serbest kalmasıyla tartışma gündemi oluşturan Mikail Tekin davasında temyize giden acılı aile, bugün de Charleroi mahkemesi önünde yakınlarıyla birlikte bir basın açıklaması gerçekleştirdi.
Hayatını kaybeden Tekin'in annesi Döne Arslan yaptığı duygusal konuşmada şunları söyledi:
"Kamuoyunun bildiği üzere açıklanan kararla üç gardiyan serbest bırakıldı ve en vahimi 'nefsi müdafaa' dediler. Eli kolu bağlı bir kişiye on beş kişiyle davranıyorlar, işte görün halini oğlumun ve buna nefsi müdafaa dediler. Ben sadece Türk değilim bir anneyim. Her milletten bir anneyim, sonuçta bir anneyim. Ömrümü verdim ben evlatlarıma. O yaşa kadar bir evlat nasıl geliyor hiç düşünüyorlar mı? Hem annelik hem babalık yaptım ben onlara. Buradan savcı ve hakime sesleniyorum yanlış yoldasınız ve sizlerin verdiği karardan ben utandım. Avrupa'nın göbeğinde böyle şey olmaz. Madem nefsi müdafaa o zaman ben hapishanedeki görüntü kayıtlarını istiyorum. Vermiyorlar, çocuk kandırmasınlar, sokakların her yerinde olur da bir cezaevinde kamera olmaz mı? Yok ettiler delilleri. Ben bir anne yüreğiyle çırpındım ve böyle bir şeyi burada örtbas edemezler dedim ama sonuçta yine biz suçluyuz. Bu ırkçılık değil, yabancı düşmanlığı değil de nedir? Eğer bu olay Türkiye'de bir Belçikalının başına gelseydi dünya ayağa kalkardı. Ömrümün sonuna kadar itiraz edeceğim. AİHM'e de gideceğim. Kendi kendime zaten duruşma sonrası dedim ki herhalde utanmasalar madalya takacaklardı gardiyanlara. Türk öldürdüler ne de olsa."
(CC-Eİ-Y)

21.12.2012 21:03:28 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT