1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bel Fıtığına Ozon Tedavisi

Bel Fıtığına Ozon Tedavisi

Bel Fıtığına Ozon Tedavisi
A+A-

Bel fıtığında ozon tedavisinin önemli olduğu belirtildi. Memorial Antalya Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Bölümü doktorları, "Ozon tedavisi hastaya yan etki veya risk yapmaz. Hastanın narkoza veya y

Bel fıtığında ozon tedavisinin önemli olduğu belirtildi. Memorial Antalya Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Bölümü doktorları,
"Ozon tedavisi hastaya yan etki veya risk yapmaz. Hastanın narkoza veya yatışa gerek kalmadan, tedavisi tamamlanır. Hasta 1-2 saat sonra günlük yaşantısına geri dönebilir" bilgisini verdi.
Bel fıtığı hastası için kalıcı bir sinir hasarı, belden başlayarak bacak ve ayaklara kadar yayılabilen bir ağrının zamanla azalmaya başlamasıyla birlikte gelen his kaybı veya kaslarda yaşanan güçsüzlükle kendini gösterebileceği belirtildi.
Bel fıtığının erken teşhis edilmesi ve uygun tedavi uygulanması halinde, geri dönüşü olmayan bu tür hasarlara yol açmadan tam iyileşme sağlanabileceği bildirildi.
Bel fıtığında 'ozon tedavisi' olarak bilinen uygulamanın tedavi seçenekleri arasında çok tercih edilenlerden biri olduğuna dikkat çeken uzmanlar, yöntemin herhangi bir yan etki ya da risk taşımadığını narkoza ve hastanede yatışa gerek kalmadan, kişinin tedavisinin ardından 1-2 saat sonra günlük yaşantısına geri dönebileceğini bildirdi.
Memorial Antalya Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Bölümü doktorları, 'bel fıtığında ozon tedavisi' hakkında bilgi verdi. Uzmanlara göre, "Bel fıtığına bağlı ağrılar genellikle sıkıştırılmış olan sinir kökü boyunca belden başlayarak bacak ve ayaklara kadar yayılmaktadır. Ağrı duyusu sinirin baskı altında olduğunu ancak henüz kalıcı bir hasar oluşmadığını göstermektedir. Zaman içerisinde ağrının azalmaya başlamasıyla birlikte etkilenen bölgede his kaybı veya kaslarda güçsüzlük gibi problemlerin ortaya çıkması ise fıtığın sinire hasar verecek derecede büyüdüğünü düşündüren belirtilerdir. Bacaklarda ortaya çıkabilecek ciddi derecede güç kaybı veya hissizlik durumunda, sinirlerin kalıcı hasara uğramaması için acil cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Bel fıtığında, ozon tedavisi, tedavi seçenekleri arasında çok tercih edilenlerden biridir. Herhangi bir yan etki ya da risk taşımamakta, tedavide narkoza ve hastanede yatışa gerek kalmadan, kişi tedavisi tamamlandıktan 1-2 saat sonra günlük yaşantısına geri dönebilir."
Bel fıtığının, erken teşhisle tedavi edilmesi halinde cerrahi müdahale gerektirmeyen bir hastalık olduğuna değinen uzmanlar, şu bilgiyi verdi:"Erken teşhis edilen uygun hastalarda, fıtıklaşmış disk içine ozon tedavisi (ozon nükleolizis) tedavisi uygulanabiliyor. Ozon, merkezdeki basınç artışına bağlı sinir köküne doğru fıtıklaşmış olan diskin hücresel yapısında büzüşmeye neden olarak, disk içindeki basıncın azalmasını ve fıtığın küçülmesini sağlıyor. Ayrıca ozonun sahip olduğu ödem çözücü ve ağrı kesici etki ile de sinirin üzerindeki ödeme bağlı baskının ve ağrının ortadan kaldırılması mümkün olmakta. Sonuçta fıtık hacmi küçülerek bacaklara giden sinirler üzerindeki baskı ortadan kalkıyor."
Uzmanlar, tedavi sonrası hastanın bir iki saat sonra evine yürüyerek gidebileceği müjdesini verdi.
(İA-SÇ-HO-Y)

10.12.2012 17:26:44 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT