1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bedelli askerlik geliyor mu? Sosyal medyada bedelli askerlik heyecanı

Bedelli askerlik geliyor mu? Sosyal medyada bedelli askerlik heyecanı

Bedelli askerlik geliyor mu? Sosyal medyada bedelli askerlik heyecanı
A+A-

Bedelli askerlik isteyen gençler sosyal medyada seslerini duyurabilmek için #BedelliAskerlikGeliyor hashtag'iyle paylaşımlar yapmaya başladı.

Bedelli askerlik isteyen gençler sosyal medyada seslerini duyurabilmek için #BedelliAskerlikGeliyor hashtag'iyle paylaşımlar yapmaya başladı. Bedelli askerlik çıkacak mı? Bedelli askerlik en son ne zaman çıktı ve kaç yaş için çıktı soruları ise merak edilen konular arasında yer aldı. Bedelli askerlik çıkacak mı? İşte gençlerin bedelli talebi hakkında merak edilenler...

Son çıkan bedelli askerliğin üzerinden 3 yıl geçti ve bakaya kalan vatandaş sayısı arttı. Bedelli askerlik çıkmasını bekleyenlerin sayısı arttıkça sosyal medyada bedelli askerlik talebi de fazlaca konuşulmaya başladı. #BedelliAskerlikGeliyor hastag’i altında paylaşımlar yapan gençler, askere giderek kurdukları düzenin bozulmamasını, devlete maddi olarak destek vermek istediklerini söylüyor. Peki en son bedelli askerlik ne zaman çıktı? Kimler bedelli askerlik yapabilir?

HANGİ YILLARDA BEDELLİ ASKERLİK ÇIKTI?

Bedelli askerlik ülkemizde en son 2014 yılında hayata geçirilmiştir. İlk olarak 35.000 TL ödeme miktarı ile gündeme gelen bedelli askerlik uygulaması, daha sonra yapılan çalışma ve görüşmeler ile 18.000 TL'ye düşürülmüştür. Yaş sınırında da yapılan değişiklikler ile daha fazla insanın faydalanması mümkün olmuştur. Daha önce de 2011’de bedelli askerlik çıkmış ve bedel 30 bin lira olarak belirlenmişti.

YURT DIŞINDA ÇALIŞANLAR İÇİN BEDELLİ

18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen minimum 3 sene yurt dışında çalışmış erkekler 21 gün süreyle bedelli askerlik yaparak vatan borcunu “hizmeti” tamamlayabilirler. Buna kısaca “dahte” denir. “Anlamı dövizle askerlik hizmetine tabi olan erler” şeklindedir.

BEDELLİ ASKERLİKTEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden, 18 yaşını doldurmuş erkekler için dönemlik çıkartılan yasalarla sağlanan bedelli askerlik hizmetidir. Bu tür geçici olup ilgili yasanın gerektirdiklerine bağlıdır. İlgili yasanın yürürlüğe girdiği zamanda aranan şartları sağlayanlar bu geçici bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilir. (Kaynak:Sozcu.com.tr)

A+A-

HABERE YORUM KAT