1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bdp'lilerin Dokunulmazlıkları

Bdp'lilerin Dokunulmazlıkları

Bdplilerin Dokunulmazlıkları
A+A-

İzmir'e gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli Milletvekili ve Parti Meclisi (PM) Üyesi İlhan Cihaner, BDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili fezlekenin tek başına gelmesi durumu

İzmir'e gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli Milletvekili ve Parti Meclisi (PM) Üyesi İlhan Cihaner, BDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili fezlekenin tek başına gelmesi durumunda 'Evet' demeyeceklerini söyledi.
Konuyla ilgili yaklaşımlarının parti genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu gibi olduğunu belirten Cihaner, dokunulmazlık konusunun topyekün ele alınması gerektiğini belirtti.
Cihaner, bu olaya yaklaşımlarının çok açık olduğunu belirterek şöyle konuştu: BDP'lilerle ilgili tüm dokunulmazlıklara eşit bir biçimde yaklaşılmadıktan sonra bu olaya BDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına sıcak yaklaşmadığımızı belirtti genel başkanımız. Bir bütün olarak yaklaşmak gerekir. Suç olup olmadığı tartışmalı bir eylem mi dokunulmazlığı kaldırmayı daha fazla gerektirir; yoksa yurttaşın, fakirin fukaranın cebinden 700 milyon TL'ye varan bir yolsuzluğu yapmak ya da buna neden olmak mı dokunulmazlığı daha fazla kaldırılmayı gerektirir. Sonra eğer bu dokunulmazlık kaldırılması, BDP'lilere istinat edilen eylemden dolayı ise çok daha ağırını işleyen bazı kamu görevlileriyle ilgili olarak, Başbakanın kendisinin yarattığı dokunulmazlıklar var. Topyekün sorun olarak ele alınır. Hele başbakanın açıkladığı 'Bu yargıya mı güvenerek ben dokunulmazlığı kaldıracağım, vekilimi bu yargıya mı emanet edeceğim, yargının oyuncağı olur' şeklindeki yaklaşımın tamamında göz önünde bulundurup, bütünlükçü bir yaklaşım gerektiriyor"
Cihaner, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin taciz iddiaların gerçek dışı olduğunu savunarak şunları söyledi: "Muharrem İnce verilecek cevabı verdi ama ben tekrar ediyorum. İnce'nin özel hayatıyla, yalanlığı ortaya çıkmış bir takım iddialarla bu işlere bakanlar tartışmasız soygunlara baksın. Belki de refahına eğitimine sağlığına harcanacak kaynakların nerelere aktarıldığına baksın. Çok açık ahlaksızca bir yaklaşım olarak görüyorum. Tartışılan konu başka bir şey iken yanlışlığı, uydurmalığı neredeyse ortaya çıkmış bir konuyu gündeme getirmek, ahlaki hukuki her türlü bağdan kendisini koparmış bir iktidarla karşı karşıyayız."
İKİ AY ÖNCEKİ AÇIKLAMALARINI TEKRAR OKUMASINI HATIRLATIRIM
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un "CHP'nin bu zihniyetle 30 yıl daha iktidar olamayacağı" açıklamalarını gülerek karşılayan Cihaner, "Numan Kurtulmuş'a iki ay önceki açıklamalarını tekrar okumasını hatırlatırım" dedi.
Bütünşehir Yasası'nı AK Parti'nin 'seçmen çalma' hilesi olarak gördüklerini savunan Cihaner, Başbakanın başta İzmir olmak üzere belli kentlere ilgisinin ortada olduğunu ve konunun bununla ilgili olduğunu söyledi. Cihaner, bir soru üzerine sözlerini şöyle sürdürdü: "Bütünşehir Yasası iyi bir şey ise niye tüm illere uygulanmıyor? Adı yurttaşlara çekici geliyor ama. Varsayalım yerinde, bir kere yasalaşma sürecinde sıkıntı var. Yurttaşa sormuyorsunuz. Çağdaş demokrasilerde trafik ışıkları değiştirilirken bile yurttaşlara sorulur. Siz bu kadar ağır bir değişiklik yapıyorsunuz. Bu da yetmiyor, onun içine Sarıyer Şişli arasındaki gibi, Çankaya ile Yenimahalle ve Etimesgut arasındaki gibi Hatay'daki gibi birtakım hilelerle seçmen kaydırıyorsunuz. Seçmen çalmadır bu. Madem iyi bir şey şu an Bütünşehir ilan edilmeyen kentlerin ne günahı var? Bir iktidar ahlaki bağlarından kopmuşsa herkes tehlikede demektir. Maalesef şu an AKP ahlaki bağlarından azade olmuş görüyorum. Toplum geriliyor. Başbakanın belli illere özel ilgisinin olduğu ortada. Propaganda ile yalan dolanla, baskıyla soruşturmalarla yapamadıklarında devreye özel yetkili yargı giriyor."
CHP PM üyesi Cihaner, Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven'e yargının verdiği hapis cezasını da eleştirdi ve hükümetin zor ve cebir uyguladığını iddia ederek şu açıklamayı yaptı: "Diğer ihalelere bakıyoruz. En son TOKİ hakkındaki, Samsun'da sel sularının mağdur ettiği buna benzer yüzlerce örnek var. Hiçbirinde böyle soruşturmalar olmuyor, cezalar verilmiyor. Dolayısıyla bu AKP'nin yerel yönetimleri baskılamak için kullandığı bir yöntem. Hiç kimse 'Bunu yargı yaptı, AKP'nin ne suçu var' diyemez. Yargıyı manipüle edebiliyor AKP. İstediğinde kontrol edemediği bir gecede, MİT yasasında olduğu gibi, bir gecede yasa çıkarıyor. Dolayısıyla iktidarın sorumluluğu vardır ve tamamen hile ile alamadığı yollarda artık zoru, cebri kullanıyor. Böyle değerlendiriyoruz."
Cihaner'in son değerlendirmesi de yargının siyasallaştırılması iddiası hakkında oldu. Cihaner, bu konuda şunları söyledi: "Başbakanın ya da iktidarın reflekslerine yargının verdiği reflekslerden anlıyoruz. AKP'nin kongresinde Başbakanın açıklamaları yargıda yankı buluyor. Başbakanın yargıyı göreve davet etmesi yankı buluyor, gereği yapılıyor. Bunların hepsini üst üste koyunca bu çok açık yani. Hele hele HSYK'nın yapısı. Artık herkesin tartışmasız kabul ettiği kadrolaşma. Bunların hepsini üst üste koyduğunuzda üzerinde konuşmaya duyulmayacak kadar açık bir gerçek var"
(HD-OA-HO-Y)

30.11.2012 14:31:22 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT