1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bdp'li Üçer'den Bakan Güler'e Soru Önergesi Van

Bdp'li Üçer'den Bakan Güler'e Soru Önergesi Van

Bdpli Üçerden Bakan Gülere Soru Önergesi  Van
A+A-

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van Milletvekili Özdal Üçer, 'koruculuk sistemiyle' ilgili İçişleri Bakanı Muammer Güler'in cevaplaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne soru önergesi verdi. Ya

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van Milletvekili Özdal Üçer, 'koruculuk sistemiyle' ilgili İçişleri Bakanı Muammer Güler'in cevaplaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne soru önergesi verdi.
Yazılı bir açıklama yayınlayan Özdal Üçer, son dönemlerde Van ve bölgede devlet yetkilileri tarafından vatandaşlara 'korucu olun' dayatmalarının olduğu şikayetleri aldıklarını kaydetti. Üçer, "Kürt sorununun demokratik, barışçıl yöntemlerle çözüme kavuşturulmasının ilk adımlarından biri koruculuk sisteminin kaldırılması iken, korucu sayısını arttırmak, yeni korucu alımları gerçekleştirmek, barışı baltalamak ile eşdeğerdir. Korucu olarak görev yapanların büyük bir kısmı koruculuğu bırakıp onurlu ve güvenceli bir iş talebi ile toplumsal üretime katılmak istemektedir. Bu bağlamda; koruculuk sisteminin lağvedilmesinin gerekli olduğu, tüm çevrelerce kabul görmüş olmasına rağmen, yeni korucu kadrolarının dağıtılması hangi amaçla yapılmaktadır? Yurttaşlarımızın tarım ve hayvancılık alanlarında verilecek desteklemelerle istihdamları ve toplumsal üretime katılmaları mümkün iken neden korucu olmaları dayatılmaktadır? Koruculuğun tasfiyesi ve korucuların silahsızlandırılması konusundaki programınız nedir?" diye sordu.
(MSA-YHY-Y)

18.02.2013 18:28:01 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT