1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bdp'li Baluken'in Soru Önergesine Bakan Yılmaz'dan Yanıt Bingöl

Bdp'li Baluken'in Soru Önergesine Bakan Yılmaz'dan Yanıt Bingöl

Bdpli Balukenin Soru Önergesine Bakan Yılmazdan Yanıt  Bingöl
A+A-

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkan Vekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, askerlik görevini yaparken hayatını kaybeden Mazlum Karabulut, Sezer Altındağ ve Emrah Eser isimli erlerle ilg

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkan Vekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, askerlik görevini yaparken hayatını kaybeden Mazlum Karabulut, Sezer Altındağ ve Emrah Eser isimli erlerle ilgili soru önergesine Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'dan cevap geldiğini söyledi.
Yazılı bir açıklama yayınlayan Baluken, soru önergesine Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın cevap verdiğini belirtti. Baluken, soru önergesine gönderilen cevap metninde, "Çerkezköy Piyade Tabur Komutanlığı emrinde askerlik görevini yapan Mazlum Karabulut'un vefat etmesi olayı ile ilgili olarak Çorlu 5. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığının 2012/411 esas sayılı soruşturma dosyası üzerinden; Sezer Altındağ'ın askerlik görevini yaparken vefat etmesi olayı ile ilgili olarak ise Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığının 2012/1177 esas sayılı soruşturma dosyası üzerinden soruşturmaya devam edilmektedir. Emrah Eser'in vefat etmesi olayına ilişkin olarak, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından 31 Aralık 2012 tarihli ve 2012/388 esas ve 2012/225 karar sayılı kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmiş olup, karar henüz kesinleşmemiştir. Meydana gelen tüm ölüm olaylarında idari soruşturmanın yanı sıra adli soruşturma da yapılmakta, vefat eden personelin etnik kimliklerine ilişkin Türk Silahlı Kuvvetlerinde bir sınıflandırma bulunmamaktadır" ifadelerinin kaydedildiğini açıkladı.
(EY-MSA-Y)

14.02.2013 16:25:31 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT