1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. BDP’Lİ AKTAŞ’TAN BAKAN EKER’E SORU ÖNERGESİ

BDP’Lİ AKTAŞ’TAN BAKAN EKER’E SORU ÖNERGESİ

BDP’Lİ AKTAŞ’TAN BAKAN EKER’E SORU ÖNERGESİ
A+A-

Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) tutuklu Van Milletvekili Kemal Aktaş’ın talebi doğrultusunda BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, sağlığa zararlı ilaç kalıntıları barındıran sebze ve meyvelerin vatandaşların...

Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) tutuklu Van Milletvekili Kemal Aktaş’ın talebi doğrultusunda BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, sağlığa zararlı ilaç kalıntıları barındıran sebze ve meyvelerin vatandaşların tüketimine sunulması ile ilgili Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker’in cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi. 


Yazılı bir açıklama yayınlayan Pervin Buldan, her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’de turfanda sebze ve meyve üreticilerinin ihracat şoku yaşadığını söyledi. Buldan, “Geçtiğimiz yıllarda defalarca yaş meyve ve sebze ihracatında gümrük bölgelerinde yapılan laboratuvar testlerinde insan sağlığına zararlı ilaçların bulunması sebebiyle sorunlar yaşanmış ve üreticiler zarara uğramışlardı. Bu yıl da geçtiğimiz günlerde özellikle çilek üreticileri benzer bir sorunla karşı karşıya kaldı. Ülkemizdeki her türlü tarımsal faaliyetin bakanlığınızın bilgisi ve kontrolü altında olmasına rağmen bu tür sorunların yaşanması, üreticilerimizin bilinçlendirilmesinde ve üretimin her aşamasında yapılması gereken denetimlerde yetersiz kalındığını göstermektedir. Daha da vahim olanı, sağlığa zararlı ilaç barındırdığı gerekçesiyle ihraç edilemeyen meyve ve sebzelerin yurt içinde satışına izin verildiği yönündeki iddialardır. Bu bağlamda, bakanlığınız döneminde yıllara göre hangi tarımsal ürünlerin ihracatında sağlığa zararlı ilaç tespiti nedeniyle ihracat gerçekleşmemiştir? Bu ürünlerin ihracat değeri kaç TL’dir? İhraç edilemeyen bu ürünlerin iç piyasada satışa sunulduğu doğru mudur? Satışa sunulmadıysa bu ürünler ne şekilde imha edilmiştir? İmha edilen ürünlerin miktarı ve parasal değeri ne kadardır? İmha kayıtları mevcut mudur? İhraç edilen ürünlerle ilgili ön testler ülkemizde yapılmakta mıdır? Sağlığa zararlı bulguların tespit parametreleri ülkelere göre değişiklik mi göstermektedir? İhracatın gerçekleşmemesi nedeniyle zarara uğrayan çiftçilerin yıllara göre zararları ne kadardır? Bu zararların karşılanmasında bakanlığınızın sunduğu bir destek var mıdır? Varsa bu desteğin yıllara göre dağılımı ne şekildedir? Ülkemizdeki çiftçilerin üretimin her aşamasıyla ilgili bilgilendirilmesi için yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir? Gelecek yıllarda da benzer sorunlarla karşılaşılmaması için almayı düşündüğünüz tedbirler nelerdir?” sorularını yöneltti.

A+A-

HABERE YORUM KAT