1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP’Lİ ADAYLARDAN ‘8 MART’ MESAJI

BDP’Lİ ADAYLARDAN ‘8 MART’ MESAJI

BDP’Lİ ADAYLARDAN ‘8 MART’ MESAJI
A+A-

BDP’nin Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayları Bekir Kaya ve Hatice Çoban, Kürt kadınlarının dünyada kadın devrimlerinin de öncüsü konumuna geldiğini söyledi.


Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayları Bekir Kaya ve Hatice Çoban, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Kaya ve Çoban, tüm kadınların gününü kutladı. 1857 yılında dokuma işçisi kadınların başlattığı mücadelenin bugüne kadar katlanarak devam ettiğini belirten eş başkan adayları, "O gün daha özgür bir yaşam için bedenini ateşe veren kadınların mücadelesi, bugüne kadar yine aynı kararlılıkla devam etmektedir. Kadınların 157 yıl önce yaktıkları bu meşale her gün daha büyük bir inançla gürleşiyor. Bu vesile ile bu anlamlı mirasın öncüleri olan kadınları saygıyla anıyoruz" dedi.


Kadınlar, yürüttükleri mücadele ile dünyayı daha eşit, adil ve özgür kılacağını belirten eş başkan adayları, "Kürdistan’da 30 yıldan fazladır yaşanan savaşta mücadele eden ve yaşamlarını feda eden tüm kadınları saygı ve minnetle anıyoruz. Onların anıları her zaman yolumuza ışık tutacaktır. Kadınlar, mücadeleleri ile her gün kendilerini yeniden var ediyor. Kürt kadınlarının ortaya koyduğu bu mücadele tarihin en anlamlı mücadelesine dönüşmüştür. Kürt kadınları, asimilasyon, inkar, taciz, tecavüz ve her türlü gericiliğe karşı yaşamın her alanında büyük bir mücadele yürütüyor. 157 yıl önce yakılan bu meşalenin en büyük yürütücüleri olan Kürt kadınları, dünyada kadın devrimlerinin de öncüsü konumuna gelmiştir. Clara Zetkinler, Rosa Luksemburglar, Leyla Kasımlar, Sakine Cansızlar, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez ve bu mücadeleyi anlamlandırmak için canlarını feda eden tüm kadınları minnetle ve saygıyla anıyor, dünya kadınlarının gününü kutluyoruz" dediler.

A+A-

HABERE YORUM KAT