1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bdp'den Yeni Yıl Kutlaması

Bdp'den Yeni Yıl Kutlaması

Bdpden Yeni Yıl Kutlaması
A+A-

BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak yayımladıkları yeni yıl mesajında "2013 barış ve özgürlük yılı olsun" temennisinde bulundu. Demirtaş ve Kışanak'ın yayınladığı yeni yıl m

BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak yayımladıkları yeni yıl mesajında "2013 barış ve özgürlük yılı olsun" temennisinde bulundu.
Demirtaş ve Kışanak'ın yayınladığı yeni yıl mesajında, 2012 yılının gerek Türkiye, gerekse de yakın bölge açısından barış, istikrar, demokrasi, özgürlükler ve halklar arası diyalog adına olumlu gelişmelerin yaşandığı bir yıl olmadığı belirtilerek, savaş ve çatışmaların Ortadoğu'da, Suriye'de ve Türkiye'de can almaya devam ettiği kaydedildi. Mesajda, 2012'de de halkların payına düşenin acı, gözyaşı, yıkım, yoksulluk, açlık, sefalet, adaletsizlik, eşitsizlik ve mutsuzluk olduğu ifade edilerek, "Geride bıraktığımız yıl, demokrasi ve özgürlükler açısından da yoğun baskıların yaşandığı bir yıl olmuştur. Baskıyla, zulümle, yasaklamalarla, engellemelerle, toplumsal talepler ve hak arayışları bastırılmaya, muhalif sesler susturulmaya çalışılmıştır. Hükümetin izlediği yanlış politikalar nedeniyle Kürt sorunu, demokratikleşme, sosyal adalet, hak ve özgürlükler gibi ülkemizin önündeki en temel ve ertelenemez sorunların bir çözüme kavuşturulması noktasında 2012 ne yazık ki çözüm açısından kayıp bir yıl olmuştur. Ancak büyük bir özveri ve kararlılıkla sürdürülen barış, demokrasi, özgürlük ve emek mücadelesinin sorunları tarihsel bir çözüm aşamasına getirmiş olmasını da halklarımız adına bir kazanım olarak görmek gerekir" denildi.
Adil, barışçıl, huzur dolu bir dünya adına umut ve beklentilerin daha da arttığı, barış, özgürlük ve çözüm taleplerinin daha da yükseldiği yeni bir yıla girildiği vurgulanan mesajda, şunlar kaydedildi:
"Yeni yıl, yeni bir başlangıç demektir, yeni ve beyaz bir sayfa açılması için 2013 yılı önemli bir fırsat sunmaktadır. Bu açıdan; ülkemizde ve Ortadoğu'da yaşanan çatışmaların biran önce sona ermesi, halkların kaderi haline dönüşen acı kayıpların, trajedilerin son bulması, barışın artık bu topraklarda biran önce yeşermesi, Kürt sorununun demokratik çözümü noktasında diyalog ve müzakere sürecinin önünün açılması, özgürlüklerin her alanda genişletilmesi, demokratik standartların yükseltilmesi, yurttaşlarımızın yıllardır özlemini duyduğu çoğulcu-eşitlikçi yeni bir anayasaya kavuşması, yasaklamaların-anti demokratik uygulamaların son bulması, insanların düşüncelerinden dolayı cezaevlerine atılmaması, halkın iradesi olan tutuklu milletvekillerin, binlerce siyasetçinin ve seçilmişin, tutuklu gazetecilerin biran önce özgürlüklerine kavuşması, her alanda eşitliğin ve adaletin sağlanması, dinler, kültürler ve kimlikler arası hoşgörünün, saygının güçlenmesi 2013 yılının en temel hedefleri olmalıdır. Bu umut ve heyecanla sevgi, barış ve eşitlik ilkeleri üzerine kurulu bir ülke ve dünya özlemiyle halklarımızın yeni yılını kutlar, barış ve esenliklerle dolu bir yıl dileriz."
(MÜG-ÖZ-Y)

31.12.2012 14:19:50 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT