1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bdp'den Şüpheli Asker Ölümleri İle İlgili Meclis Araştırması Talebi Müge Çevik Ankara

Bdp'den Şüpheli Asker Ölümleri İle İlgili Meclis Araştırması Talebi Müge Çevik Ankara

Bdpden Şüpheli Asker Ölümleri İle İlgili Meclis Araştırması Talebi  Müge Çevik    Ankara
A+A-

BDP, şüpheli asker ölümleriyle ilgili Meclis Araştırması açılmasını istedi. BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, 'şüpheli asker ölümlerinin açığa çıkarılması, sorumluların belirlenerek sivil mahkem

BDP, şüpheli asker ölümleriyle ilgili Meclis Araştırması açılmasını istedi.
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, 'şüpheli asker ölümlerinin açığa çıkarılması, sorumluların belirlenerek sivil mahkemeler önünde yargılanması, şüpheli şekilde yaşamını yitiren askerlerin ailelerinin dinlenerek taleplerinin dikkate alınması amacıyla' Meclis Araştırması açılmasını talep etti. Meclis Araştırması önergesinin gerekçesinde, kamuoyunda 'şüpheli asker ölümleri' olarak geçen bu ölümlere ilişkin askeri mahkemelerin sürekli olarak üstünü örtme üzerinden bir yaklaşım gösterdiği iddia edilerek, "Çoğu Kürt, Alevi yani yarı resmi ideolojinin belirlediği siyasal kimliğe paralel olmayan özelliklere sahip olan askerlerin şüpheli ölümünün yanı sıra Türkiye'nin her kimliğinden, her coğrafyasından şüpheli asker ölümleri gerçekleşmiştir" denildi.
Öte yandan BDP Mardin Milletvekili Erol Dora da, 'kadına yönelik şiddet uyguladıkları gerekçesiyle hükümlü bulunanların, denetimli serbestlik tedbiri olanağından yararlanmalarından kaynaklı yaşanan sorunların araştırılması ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla' Meclis Araştırması açılmasını istedi. Dora ayrıca, 'Türkiye'de mülteci konumunda bulunan çocukların yaşadıkları sorunların, 'mülteci olma' durumu nedeniyle kullanamadıkları haklarının araştırılması ve bu konuda gerekli çözüm yollarının bulunması amacıyla' Meclis Araştırması açılmasını talep etti.
(MÜG-CC-Y)

11.02.2013 16:33:46 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT