1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Bdp'den Fransa Protestosu

Bdp'den Fransa Protestosu

Bdpden Fransa Protestosu
A+A-

Barış ve Demokrasi Partisi Sakarya Şubesi ve Halkların Demokratik Kongresi üyeleri, Adapazarı Kültür Merkezi önünde Fransa'da öldürülen terör örgütü PKK'nın kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris Tem

Barış ve Demokrasi Partisi Sakarya Şubesi ve Halkların Demokratik Kongresi üyeleri, Adapazarı Kültür Merkezi önünde Fransa'da öldürülen terör örgütü PKK'nın kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez'in öldürülmesi sebebiyle eylem düzenledi. Halkların Demokratik Kongresi Sakarya Meclisi adına açıklama yapan Sedat Ayhan, şöyle konuştu: "3 Kürt kadın siyasetçi Paris'te katledildi. Bir yandan silahları bırakıp Avrupa ya da başka ülkelere gitsinler gibi çağrı yapılırken diğer yandan Avrupa'da Kürt siyasetçilerin suikastlara hedef olması ve katledilmesi izah edilebilir ve kabul edilir bir durum değildir. PKK'nın kurucularından Sakine Cansız ile KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez'in ailelerine baş sağlığı ve sabır diliyorum. Fransa Hükümeti katilleri yakalayarak arkasındaki gücü açıklamalıdır. Diyalog, müzakere ve çözüm yönündeki girişimlerin, Abdullah Öcalan ile görüşmelerin başlandığı bir dönemin hemen ardından gerçekleştirilen bu suikastın arkasındaki güçlerin açığa çıkarılması için Fransa Devleti hızla adım atmalı ve gerçekleri kamuoyu ile paylaşmalıdır."
BDP Parti Meclisi Üyesi Hüseyin Tanas da, bugün yine bir acı sebebiyle bir arada olduklarını belirterek şunları söyledi: "Değerli arkadaşlar, değerli halkımız; birileri barışa, kardeşliğe, umuda provokasyon yaptı. Birileri buralardan bu halkın kardeşleşmesini ve bu kardeşliği yükseltmesini, barışın, Ortadoğu'daki rahatlığın ve kardeşleşmenin önünü almak istiyor. Katliam yapanlara şöyle diyoruz; bize şok yaşatabilirsiniz, bize büyük acı yaşatabilirsiniz ama bizi özgürlük taleplerimizden vazgeçiremezsiniz. Beynimizi ve yüreğimizi kirletemezsiniz. Bu yolda, bu uğurda, barışa giden bu yolda en ufak bir kırıntı dahi bulsak yürümeye devam edeceğiz. Hükümetin tavrı, tarzı, üslubu ciddi değil, Barışı isteyen bir tarz değil. Fransa'daki katliam bizim yüreğimizi acıttı. Kalbimizi yaraladı. Bizi üzdü, kahretti ama biz bu uğurda daha önce de söylediğim gibi ne bedel verilmesi gerekiyorsa vermeye devam edeceğiz. Bu halklara barış getireceğiz. Devletler istemese de biz halklara barış getireceğiz" Konuşmaların ardından yaklaşık 35 kişilik grup sessizce dağıldı.
(RKO-UU-HO-Y)

13.01.2013 17:45:08 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT