1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. BDP'den Fransa Başkonsolluğuna Faks

BDP'den Fransa Başkonsolluğuna Faks

BDPden Fransa Başkonsolluğuna Faks
A+A-

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Van İl Teşkilatı üyeleri, Paris’te öldürülen 3 PKK\'lı ile ilgili Fransa Başkonsolosluğuna imzalı faks gönderip olayın aydınlatılmasını istedi.


Sanat Sokağı’nda bir araya gelen BDP’li grup, burada sloganlar atarak Fransa’nın başkenti Paris'te yaşanan olaya tepki gösterdi. Aralarında Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi’nin de bulunduğu grup adına basın metnini BDP Kadın Meclisi Üyesi Müyesser Oraz okudu. Olayı nefretle kınadıklarını ifade eden Oraz, “Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez Kürt özgürlük hareketinin olduğu kadar kadın özgürlük mücadelesinin de önemli neferleriydi. 'Müzakerelerin yanında terörle mücadele de sürecek' diyen katliamcı zihniyet, barışın öncüsü olacak kadınları katlederek Kürt halkına ve kadın özgürlük mücadelesine gözdağı vereceğini düşünerek kontra faaliyetlerini devam ettirmektedir. Bu vahşice katledilme sadece Kürt özgürlük mücadelesine değil, aynı zamanda bu ülkenin her şeyden çok ihtiyaç duyduğu barış girişimlerine ve bir bütün olarak ülkenin geleceğine yönelik bir suikastır. Bu zihniyetin şunu görmesi gerekmektedir: Katlederek ne barışın yolunu açabilirsiniz ne de Kürt özgürlük hareketini bitirebilirsiniz. BDP Kadın Meclisi olarak öncelikle katliamın gerçekleştiği Fransa’nın bir an önce bu olayı aydınlatmasını ve katliamcı zihniyetin katliamlarla bir yere varılmayacağını görmesini istiyoruz. Kürt halkının bu katliama gereken cevabı vereceğini ve katliam aydınlanıncaya kadar her yeri eylem alanına çevireceğini biliyoruz” ifadelerini kullandı.


Yapılan basın açıklamasının ardından grup faks çekmek üzere PTT Müdürlüğüne doğru yürüyüşe geçti. Bir süre güvenlik güçleri ile tartışan grup, daha sonra hazırladıkları metne imzalar atarak Fransa Başkonsolosluğuna gönderilmek üzere postaya verdi. Grup daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

A+A-

HABERE YORUM KAT