1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP’DEN FEVZİOĞLU’NA ELEŞTİRİ

BDP’DEN FEVZİOĞLU’NA ELEŞTİRİ

BDP’DEN FEVZİOĞLU’NA ELEŞTİRİ
A+A-

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu’nun Ergenekon ve Balyoz davası kapsamında ortaya attığı yargılama formülünü eleştirerek

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu’nun Ergenekon ve Balyoz davası kapsamında ortaya attığı yargılama formülünü eleştirerek, “Fevzioğlu’nun bu formülü ve önerisi bizi bağlamıyor. Fevzioğlu, Ergenekon’un avukatlığını yapan ve ağabeylerini kurtarmaya çalışan bir formül peşinde” ifadelerini kullandı.

Beştaş, BDP Diyarbakır İl Başkanlığında gazetecilerle bir araya geldi. Beştaş, Fevzioğlu’nun Türkiye Barolar Birliği Başkanı sıfatı ile Cumhurbaşkanı, Başbakan, ana muhalefet ve kendileriyle de görüşme talebinin olduğunu söyleyerek, “Ergenekon ve Balyoz davası kapsamında bir yargılama formülü geliştirmiş. Aslında bir kere Fevzioğlu’nun bu formülü ve önerisi bizi bağlamıyor. Hiçbir şekilde biz Barış ve Demokrasi Partisi olarak bu önerinin arkasında değiliz. Ayrıca siyasetçi kimliğimin yanında hukukçu kimliğimle de söylüyorum, Metin Fevzioğlu on binlerce Kürt avukatı da temsil etmiyor. O kendi kişisel düşüncelerini, Ergenekon’un avukatlığını yapan ve ağabeylerini kurtarmaya çalışan bir formül peşinde çünkü Fevzioğlu’nun önerilerinde eşit objektif bir hukuki yaklaşım ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir yaklaşım söz konusu değil” ifadelerini kaydetti.

Ergenekon ve Balyoz davalarının Türkiye’de hak ettiğinden daha fazla üzerinde tartışılan davalar olduğunu savunan Beştaş, “Ergenekon ve Balyoz davalarına ilişkin formül getirilirken binlerce Kürt tutsağın, öğrencinin, avukatın ve basın mensubunun, hukuksuz bir şekilde yargılanan kitlelerin büyük bir nüfusunun hiçbir şekilde Türkiye Barolar Birliği tarafından dile getirilmemesi tam anlamı ile çifte standart ve birilerini koruma, kollama yaklaşımıdır. Onun amacı Ergenekon ve Balyoz davasında yargılanan generalleri, eski genelkurmay başkanını ve diğerlerini kurtarma çabasıdır” şeklinde konuştu.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT